Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

Rating af kønsdiversitet: Leo og Novo Nordisk falder igennem

Claus Strue Frederiksen

tirsdag 23. september 2025 kl. 16:30

Maziar Mike Doustdar – CEO for Novo Nordisk
Maziar Mike Doustdar – CEO for Novo Nordisk

ØU Mangfoldigheds Rating 2025: I 2019 opnåede Novo Nordisk og LEO Pharma topplaceringer mht. kønsbalance i henholdsvis bestyrelse og topledelse. I dag er de to selskaber dalet langt ned af rangstigen. Kun 22 pct. af Novo Nordisks nye topledelse er kvinder, hvilket giver tæt på en bundplacering. Generelt har life science selskaberne en højere andel af kvinder i bestyrelsen og topledelsen end resten af dansk erhvervsliv. Redaktør Claus Strue Frederiksen kortlægger her kønsbalancen i 19 danske life science selskabers bestyrelse og topledelse.

De børsnoterede life science selskaber ligger igen i front på kønsbalance i bestyrelserne og i de daglige topledelser, defineret som executive management.

Af 19 life science selskaber i Økonomisk Ugebrevs undersøgelse udgør kvinder i gennemsnit 29 pct. af topledergrupperne. I det øvrige erhvervsliv, altså Top 100 minus life science, er 24 pct. af toplederne kvinder.

Andelen af kvindelige topledere i life science er steget hele fire procentpoint det seneste år. Eksempelvis er Coloplast gået fra en kvindeandel på 17 pct. i 2024 til 29 pct. i år. Samlet består Coloplasts topledelse i dag af syv medlemmer, heraf Dorthe Rønnau, VP People & Culture, og Caroline Vagner Rosenstand, VP Chronic Care Commercial. Til november indtræder Rasmus Just i topledelsen, hvilket vil sænke andelen af kvinder i Coloplasts topledelse.

Life science selskaber har generelt også lidt flere kvindelige bestyrelsesmedlemmer end resten af dansk erhvervsliv med 36 pct. mod 33 pct. for resten af Top 100 selskaberne.

LEO og Novos fald fra toppen

Trods generel fremgang i kvindeandelen er der også selskaber, som ikke er fulgt med: Tilbage I 2019 var hver tredje topleder i LEO Pharma kvinde. Dengang lå LEO Pharma i toppen af listen, kun overgået af Genmab, der i 2019 havde en kvindeandel i topledelsen på 43 pct.

I dag er der elleve medlemmer i LEO Pharmas topledelse, heraf Lisa Elliot, VP Global Product Strategy, Helle Hedegaard Juhl, VP Global People and Corporate Affairs, og Anne Jensen, VP Strategy.

Andelen af kvindelige topledere i LEO Pharma er således 27 pct., altså to procentpoint under gennemsnittet for life science branchen.

Også i bestyrelsen er LEO Pharma målt på kvindeandel raslet ned af listen de seneste år. Modsat hovedparten af life science selskaberne – nærmere bestemt ni ud af de elleve, der indgik i Økonomisk Ugebrevs 2019-undersøgelse – har LEO Pharma ikke forbedret kønsbalancen i bestyrelsen de seneste seks år.

I 2019 var hvert fjerde eksternt bestyrelsesmedlem i LEO Pharma kvinde. I dag er andelen den samme. Derved bevæger LEO Pharma sig fra en plads i midten af feltet til en bundplacering.

I 2019 var branchesnittet 28 pct. kvindelige bestyrelsesmedlemmer og hvert tredje selskab havde under 20 pct. kvinder i bestyrelsen – i dag er snittet 36 pct. og blot ét selskab, Orifarm, har under 20 pct. kvindelige bestyrelsesmedlemmer.

Ifølge Jesper Brandgaard, bestyrelsesformand i LEO Pharma har selskabet sat et mål for det underrepræsenterede køn på 37,5 pct. (3 ud af 8) i bestyrelsen og 36,4 pct. (4 ud af 11) i den daglige topledelse:

”Det arbejder vi målrettet på at nå ved konsekvent at følge en proces, hvor vi sikrer et bredt ansøgerfelt, når der rekrutteres – ikke blot i forhold til køn, men også andre diversitetsfaktorer. Vi har markant forbedret kønsdiversiteten på seniorledelsesniveau de senere år. Og nu vi bruger samme tilgang til at adressere problemstillingen i de øverste ledelseslag”, siger Jesper Brandgaard.

Bestyrelsesformanden fremhæver også, at LEO Pharma på generalforsamlingen tidligere i år forbedrede repræsentation af kvinder i bestyrelsen til 2 ud af 8 mod 1 ud af 6 sidste år. Den forbedrede kønsbalance bragte selskabet tilbage på 2019-niveau.

I 2019 bestod Novo Nordisk topledergruppe af syv mænd og to kvinder, altså en kvindeandel på 22 pct. I dag består den nye topledelse med Mike Doustdar i spidsen også af syv mænd og to kvinder. Den lave andel placerer medicinalgiganten tæt på bunden, fordi kønsbalancen i life science branchen generelt er løftet markant.

Læs hele artiklen her

Claus Strue Frederiksen

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Relaterede nyheder

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag ØU’s rapport om Top 40 Ledelseskonsulenter gratis.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank