Techbio-virksomheden Evaxion i Hørsholm har udviklet en unik AI-teknologi – AI-ImmunologyTM – der sætter virksomheden i stand til at opfinde og udvikle lægemidler mod sygdomme, som videnskaben trods årtiers indsats ikke har kunnet finde behandlinger af.
Evaxion er førende i dette felt og står blandt andet bag verdens første ud-licensering af en AI-udviklet vaccine til en stor lægemiddelvirksomhed (MSD), ligesom virksomheden har en bred pipeline af vaccinekandidater mod kræft og infektionssygdomme.
Hør mere om Evaxion´s resultater og planer ved Life Science Investor Konferencen den 22. april, hvor der også er præsentationer fra virksomhederne BioInvent, Fluoguide, Herantis Pharma, Chosa Oncology og Annexin Pharmaceuticals.
Det foregår i Symbion på Østerbro og tilmelding til arrangementet samt yderligere information om program og de 6 selskaber fås via dette link:
https://konferencer.ugebrev.dk/event/investor-konference-den-22-april/






