Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Life Science

Genmab: Ny voldgift og data fra cancerkonferencerne

David Mygind

mandag 20. juni 2022 kl. 8:35

Genmab

På bagkant af en veloverstået ASCO-konference og en spændende EHA-konference har Genmab været gennem en nyhedsrig periode. Det primære fokus har været på Epcoritamab fra AbbVie-partnerskabet, men der har også været nyt fra andre dele af pipelinen. Vores analytiker David Mygind gennemgår enkelte højdepunkter for Epcoritamab og opsummerer kort de øvrige nyheder, herunder den seneste udvikling på voldgift-fronten.

Under det fornemme præsident-symposium på den europæiske EHA-konference præsenterede Genmab, hvad der siden er betegnet som potentielle praksisændrende pivotale fase I/II-resultater fra EPCORE NHL-1 i senstadie R/R DLBCL.

For de 157 studiedeltagere, der i gennemsnit har været gennem 3 tidligere behandlinger, og hvoriblandt 38,9 % var refraktære efter CAR-T-behandling, blev der opnået en overordnet responsrate (ORR) på 63 % ved en median-opfølgningsperiode på 10,7 måneder.

Epcoritamab-resultaterne på EHA kom kun en uge efter, at Roche præsenterede sammenlignelige Glofitamab-data på ASCO. Det er naturligvis altid svært at sammenligne direkte på tværs af studier, men det er alligevel værd at notere, at Glofitamab opnåede en lidt lavere overordnet responsrate (ORR) på 58 %. Dette tiltrods for, at kun 33 % af studiedeltagerne var behandlet med CAR-T og derfor retfærdigvis kan karakteriseres som værende gennemsnitligt mindre syge end deltagerne i Epcoritamab-studiet. Både Epcoritamab og Glofitamab leverer indtil videre en komplet responsrate (CR) på 39 %, og heraf følger, at de to bi-specfikke konkurrenter trods alt forekommer meget ens.

Specifikt for Epcoritamab har vi set tidlige data fra førstelinje-behandlingsregimet i højrisiko DL-BCL (diffust storcellet B-lymfom). Her har tilføjelsen af det bi-specifikke antistof til standard-behandlingen R-CHOP ved 6,9 måneders median opfølgning resulteret i en overordnet responsrate (ORR) på 100 %. Blandt de 33 studiedeltagere har 77 % foreløbigt opnået det mere stringent definerede komplette metaboliske respons (CMR).

Resultaterne er opløftende, da patienter i højrisiko DLBCL-gruppen (defineret som faktor 3-5) generelt har en dårlig prognose med kun 55 % overlevelsesrate (OS) målt efter 4 år. Det giver et relativt stort udækket behandlingsbehov, som betyder, at vejen til markedet og dermed 1. linje behandlings-regimet kan blive relativt kort i lige netop denne specifikke indikation.

Epcoritamab bedst i CD3/CD20-klassen
Vi mener samlet set, at Epcoritamab har formået at konsolidere sig i rollen som den potentielt bedste kandidat i CD3/CD20-klassen. Konsensus er nu, at Epcoritamab har en marginalt bedre effekt end Glofitamab, som igen er markant bedre end Mosunetuzumab (også fra Roche), der markedsføres under navnet Lunsumio efter at være blevet godkendt af EU-kommisionen den 8/6-22 til behandlingen af relapset/refraktær follikulært lymfom (R/R FL). Effektforskellen mellem Epcoritamab og Glofitamab er så lille, at resultater fra større fase III-studier kan vende effekt-billedet. Alligevel så betyder Epcoritamabs mere skånsomme bivirkningsprofil samt højere bekvemmelighed (qua den subkutane administration), at stoffet efter vores opfattelse nu samlet set fremstår som klart stærkest i CD3/CD20-kategorien.

Værdien af førerskabet i CD3/CD20-klassen understreges af, at den tidligere FDA-chef Scott Gottlieb betegnede resultaterne fra denne lægemiddelkategori som værende et af højdepunkterne på ASCO-konferencen.

CD3/CD20-markedet bliver efter vores opfattelse en del større, end hvad der i øjeblikket generelt forventes. Vi vil derfor bruge tiden frem, til Epcoritamab rammer markedet, på at tilpasse vores modeller. Det fremstår nemlig efterhånden meget tydeligt, at de bi-specifikke antistoffer som simple hyldevarer vil formå at udkonkurrere de komplicerede, dyre og personaliserede CAR-T behandlinger.

Øvrige nyheder fra pipelinen
I knoglemarvskræft viste opdaterede DuoBody-data fra partneren Janssen (J&J), at både Teclistamab og Talquetamab er effektive, men bestemt ikke er uden bivirkninger. Vi bemærker i den forbindelse, at Teclistamab data er publiceret i den fornemme New England Journal of Medicine (NJM), og at der ser ud til at tegne sig spændende fremtidige roller for både Teclistamab og Talquetamab hos svært syge myelomatose-patienter i de senere behandlingslinjer.

På EHA præsenterede Genmab endvidere in vitro data fra HexaBody CD38. Data underbygger endnu en gang stoffets prækliniske potens, og det blev efterfølgende kommunikeret, at man satser på at skabe et opt-in beslutningsgrundlag for partneren J&J ved at forfølge head-to-head studier mod Darzalex Faspro. Studierne ville ikke kun være i knoglemarvskræft, men også i DLBCL, hvor Darzalex oprindeligt fejlede, og hvor en succes derfor virkelig vil vise HexaBody-udgavens sande differentiering og overlegenhed. Genmab har igen bekræftet, at selskabet har til hensigt at rapportere de første tidlige dosiseskalationsdata i år.

I lungekræft (NSCLC) viste data fra Chrysalis-studiet på ASCO, at amivantamab med det kommercielle navn Rybrevant (EFGR x MET) stadig har et stort uforløst potentiale i senstadie-behandlingen. Det står dog klart, at stoffet har en højere affinitet til MET end EGFR, og at det fremtidige kommercielle potentiale dermed mest vil komme fra patienter med MET-mutationer.

TIVDAK, som Genmab sælger i partnerskab med Seattle Genetics (Seagen), var samtidig i centrum for en oral præsentation på ASCO. Her blev stoffets potentiale i de tidligere behandlingslinjer for livmoderhalskræft belyst. De foreløbige resultater fra fase I/II-studiet innovaTV205 viste, at når TIVDAK kombineres med behandlingsstandarden (Pembrolizumab), så øges den objektive responsrate hos 1.linje patienter med recidiverende eller metastatisk livmoderhalskræft (r/mCC) til 41 %.

Resultaterne er opløftende nok til, at Genmab nu arbejder sammen med partneren Seagen på at udtænke en plan for, hvorledes TIVDAK hurtigt vil kunne bringes frem i 1.linje behandlingen. I samme forbindelse bemærker vi øvrigt, at hoved- og halskræft rent biologisk minder om livmoderhalskræft, og at der derfor ser ud til at være et råderum for en justering af vores TIVDAK-model, der eventuelt kan foranledige en lille opjustering af vores kursmål.

TIVDAK er kommercielt meget vigtig for Genmab, produktet giver nemlig organisationen den første rigtige markedserfaring som fuldbyrdet medejer af et kommercielt lægemiddel, og vi agter derfor at øge vores fokus, når vi alligevel gennemgår og opdaterer vores TIVDAK-model efter sommerferien.

Ny voldgiftssag er smart forhandlingstræk
Afslutningsvis skal det nævnes, at Genmab med udgangspunkt i den få måneder gamle voldgiftskendelse omkring Darzalex har indledt en ny sag mod partneren J&J. Genmab kræver 405 mio. USD plus renter i kompensation for manglende milepælsbetalinger associeret med Darzalex Faspro og påstår i øvrigt, at der er startet en ny 13-årig royalty-forpligtelse i forbindelse med den subkutane produktudgaves kommercielle lancering.

Den nye voldgiftssag er indledt, da den netop overståede voldgiftssag slog endegyldigt fast, at Faspro-udgaven reelt set er et nyt produkt og lagde det til grund for kendelsen. I stedet for at anfægte dette og appellere, har Genmab derimod valgt at bruge kendelsen til at se sagen i et nyt perspektiv, der så afstedkommer andre nye forpligtelser fra partneren. Den nye voldgiftssag må forventes afsluttet hurtigere end den gamle, og udfaldet kan ikke umiddelbart have direkte negative konsekvenser for Genmab. Vi vurderer, at sagen er indledt, både fordi Genmab reelt mener at have et retsmæssigt krav, men også fordi at den udgør en potentiel økonomisk trussel, som kan være med til at fremtvinge mere end et ”good faith” løfte fra J&J omkring uhindret forfølgelse af HexaBody CD38 potentialet (som afløser for darzalex).

For nuværende ændrer vi ikke på hverken anbefaling eller kursmål og fastholder således køb og kursmål på 2.926 DKK.

David Mygind

Kurs på anbefalingstidspunkt: 1.900 DKK

Kursmål: 2.926 DKK

Analysedato: 16. juni 2022

David Mygind og/eller dennes nærmeste ejer aktier i Genmab

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Life Science

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank