Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Life Science

IPO-dvale i 1. kvartal efter uroen ultimo 2018

Økonomisk ugebrev

torsdag 11. april 2019 kl. 12:37

Markedsuroen i 2018 fik stor betydning for IPO-markedet i 1. kvartal, som var meget stille. Både specifikt for Life Science sektoren og for de nordiske aktiemarkeder som helhed. Selskaberne på listen herunder præsterede et gennemsnitligt afkast på 18% i kvartalet, og det gennemsnitlige afkast siden børsintroen steg følgeligt til 26%.

Den store nedtur i efteråret blev afløst af en stor optur i 1. kvartal. For IPO-aktierne på listen, som dækker IPO-aktier siden 1. januar 2017 blev det til en uvægtet fremgang på 18,1% i første kvartal. Den store frem-

gang betød også at den gennemsnitlige kursfremgang siden IPO steg til 25,6% for aktierne på listen. Det skal bemærkes, at det er et uvægtet gennemsnit, således at hver IPO-aktie vægter lige meget.

På selve IPO-fronten blev det kun til én nynotering – nemlig selskabet Ascelia, som også præsenterede på vores investorkonference d. 6. marts. Det blev til en direkte notering på Nasdaq’s hovedbørs i Stockholm i marts måned med et provenu på 200 mio. SEK og en ”signifikant overtegning”. Overtegningen gav dog ikke anledning til nogen betydende stigning efter noteringen.

Fa59649876efa9b58d57

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Udløber snart
SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Life Science

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank