Efter mange års ørkenvandring har CEO Carsten Hellmann lagt de afgørende byggesten til at gøre ALK til en af de mest perspektivrige selskaber på Københavns Fondsbørs og en langsigtet vækstcase. Med den seneste opjustering er vækstplanen ved at blive til virkelighed
Verdens førende producent af allergimedicin ALK har i virkeligheden kun lige taget fat på en lang rejse, som kan ende med at gøre pharmaselskabet til en af de største danske børssucceser i dette årti. Økonomisk Ugebrev fik for alvor øjnene op for selskabets muligheder, og den nye topchefs planer, erfaring og succesrate, i forlængelse af et interview i februar i år. Interviewet med Carsten Hellmann, som kan læses her tegner billedet af et selskab – og ikke mindst en CEO, som ser enorme perspektiver i produktprogrammet, og som har leveret flere gange tidligere med tilsvarende udfordringer og muligheder.
De tre opjusteringer siden foråret har konsolideret troværdigheden omkring ALK som en fremtidig stærk vækstcase. Og historien fik forleden endnu en solid byggeklods, da der kom en opjustering af årsforventningen, efter et tilsyneladende overraskende stærkt 4. kvartal. I meddelelsen fra ALK hedder det, at ”primært driftsresultat (EBITDA) forventes nu at udgøre DKK 125-175 mio. (tidligere: DKK 50-100 mio.). De oprindelige forventninger til primært driftsresultat i 2018 var i februar ca. minus DKK 50 mio.”
Selskabet forklarer, at ”Udviklingen i fjerde kvartal har hidtil været bedre end forventet, hvilket hovedsageligt skyldes en positiv udvikling i Europa. Salget af tabletvacciner udvikler sig som forventet, mens salget af SCIT, SLIT-dråber og Jext® overstiger forventningerne, da forbedret tilgængelighed til ALKs produkter og robusthed i produktionen gør det muligt for ALK at møde den stigende efterspørgsel.”
Det var ellers indbygget i forventningerne, at kvartalets driftsoverskud skulle ende i et lille minus, på grund af en meget omkostningstung markedsføringskampagne i USA netop i årets sidste kvartal. Efter regnskabet for 3. kvartal oplyste ledelsen, at selskabet står foran lancering af en digital kampagne i 25 amerikanske byer, hvor forventningen er at ramme 30.000 mennesker med allergi, og at 3.000 af dem går til en allergist. Bliver denne kampagne en succes, vil det sætte sig positivt i salgstallene i 1. kvartal og/eller 2. kvartal næste år.
En anden årsag til at den seneste opjustering sendte aktien op med næsten 15 procent, var nogle mindre verbale modhager i Q3 regnskabet. Efter regnskabet skrev vi, at ”CEO Carsten Hellmann leverede på overfladen et stort set pletfrit regnskab. Men ved en nærmere læsning var der noget, der kunne ligne ugler i mosen. I hvert fald var det umiddelbart dette, en enkelt sætning, investorerne lagde mest mærke til. Omkring success med den amerikanske ekspansions- og salgsstrategi hedder det i regnskabet ( side 3 ), at ”while ALK has growing confidence in the opportunity, the step change that will signal broader acceptance has yet to materialise, and ALK expects it will take some time to overcome the long-standing structural market barriers in the USA.”
Lige netop denne sætning satte aktien betydeligt ned. Men i første omgang har mersalget i Europa altså dæmpet bekymringen. Vi har ALK i Økonomisk Ugebrevs Portefølje, og vi har netop øget positionen fra 5% til 7,5% i Porteføljen. På den korte bane kan de urolige markeder sætte aktien længere ned. Men vi ser altså ALK som en af de mest spændende aktier på det danske aktiemarked og fastholder vort kursmål på 1.150-1.200 for de næste 12-18 mdr., om end vi på længere sigt kigger betydeligt højere.
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.