Det svenske biotekselskab BioArctic gik på børsen i efteråret 2017 og rejste ved den lejlighed solid kapital, der sikrer selskabets drift en række år frem. BioArtic har indgået udviklingsaftale med flere større medicinal-selskaber, men pipelinen er dog fortsat relativt umoden.
BioArctic er fokuseret inden for udvikling af terapeutiske antistoffer rettet mod behandling af CNS-sygdomme, hvor der i dag eksisteret et stor behov for nye behandlingsmetoder. BioArctics antistof-platform er specifikt designet til at krydse blood-brain-barrier og angribe affaldsstoffer i form af såkaldt misfoldede proteiner. Det primære fokusområde er Parkinsons og Alzheimers og herudover udvikler BioArctic på egen hånd en medicinsk device rettet mod rygmarvsskade.
Negative fase IIb data i december 2017
I Alzheimers indikationen har BioArctic tilbage i 2005 indgået en udviklingsaftale med det japanske pharma-selskab Eisai relateret til de to antistof-programmer BAN2401 og BAN2401 backup. Begge er anti-amyloid beta fibrill specifikke antistoffer. Aftalen kan have en samlet værdi på op til 218 mio. EUR, hvor til kommer royalties af et evt. senere kommercielt salg. Indtil videre har BioArctic mod-
taget 47 mio. EUR i licens og milepælsbetalinger fra Eisai. I 2014 indgik Eisai endvidere en aftale med Biogen, hvilket betyder, at BAN2401 nu i udvikles i samarbejde mellem alle tre selskaber.
I december 2017 afrapporteredes dog negative resultater fra det igangværende fase IIb studie efter 12 måneders behandling og der kunne således ikke detekteres en statistisk signifikant forskel på mindst 25% i Alzheimers symptomer mellem de 5 aktive BAN2401 arme og kontrolarmen. Studiet er placebo-kontrolleret og har rekrutteret 856 Alzheimers patienter med mild sygdomsaktivitet.
Der er dog fortsat en chance for positive resultater da studiet nu fortsætter frem til 18 måneders må-lepunktet. Data herfra forventes i Q3 og Q4 2018. Aftalen indeholder også et BAN2401 backup program, som pt. befinder i sig i den prækliniske fase. Sideløbende og uden for aftalen med Eisai/ Biogen har BioArctic også præklinisk afprøvning af BAN2401 som behandling mod demens og kognitiv dysfunktion i rettet mod personer med Downs Syndrom og hjerneskader.
I Parkinsons indikationen udvikler BioArctic antistof-programmet BAN0805, som er et anti alfa-synuclein antistof. Programmet udvikles sammen med selskabet AbbVie, som BioArctic indgik en udviklingsaftale med i 2016. Aftalen kan resultere i betalinger på op til 755 mio. USD til BioArctic plus royalties af eventuelt fremtidigt markedssalg. Indtil videre har BioArctic modtaget 80 mio. USD fra Abbvie. BioArctic har ansvaret for at færdiggøre den prækliniske fase for BAN0805, hvilket forventes at ske i løbet af 2018, hvorefter en ansøgning om opstart af kliniske studier i mennesker vil blive indsendt i USA.
Det tredje vigtige program i BioArctics pipeline er programmet SC0806, som retter sig mod behandling af patienter med komplet rygmarvsskade, som er en skade på de nerver i rygmarvskanalen, som forbinder hjernen med kroppen. Omfanget af en rygmarvsskade afhænger af hvor højt på rygmarven, skaden befinder sig. Er den sket højt oppe er der typisk tale om en komplet skade, hvor rygmarven er revet helt over, hvilket medfører lammelser i ben, krop og arme. Der findes i dag
ingen effektive behandlinger på markedet. SC0806 er en medicinsk nedbrydelig device bestående af heparin-aktiveret rekombineret humant fibroblastisk vækstfaktor 1 (FGF1) med nerveceller, som indopereres i patienten. Tidligere er en patient blevet behandlet med SC0806 på et svensk hospital og i løbet af 1Q 2018 har BioArctic fået tilladelse i Norge og Estland til at opstarte fase I/II studier og der arbejdes også på at inkludere centre i Finland. I april blev de første tre patienter i studiet optaget, opereret og behandlet med SCO806. I alt ventes 27 patienter at optaget i studiet, hvoraf 18 vil modtage den aktive behandling plus genoptræning, mens kontrol-armen bestående af 9 patienter kun vil modtage genoptræning. Det primære målepunkt for effekt er efter 18 måneder. BioArctic sikrede sig i Q1 2018 patentbeskyttelse for den mecinske device der indgår i studiet i både USA og Japan. Tilsvarende patenter er i forvejen udstedt i Kina og Australien.
Parkinson-program kan skabe værdi
BioArctic blev børsnoteret på Nasdaq OMX Stockholm d. 12. oktober 2017. I forbindelse med IPO’en udstedte selskabet 25 mio. nye aktier (B-aktier), til en tegningskurs på 24 SEK per aktie resulterende i et provenu før omkostninger på 600 mio. SEK.
Efter børsintroen er der nu 88,1 mio. aktier udestående, hvoraf B-aktierne udgøres af 73,7 mio. stk og A-aktierne udgøres af 14,4 mio. stk. Hver A-aktie har 10 gange så mange stemmer som hver B-aktie, hvilket betyder at kontrollen med selskabet stadig ligger hos A-aktie aktionærerne (66% af stemmerne).
D. 26. april 2018 fremlagde BioArctic regnskab for Q1 2018. Indtægtssiden er vokset med 137% til 64 mio. SEK, drevet af stigende licensbetalinger fra Abbvie relateret til Parkinsons-programmet. Desuden har selskabet haft en fremgang på ca. 11 mio. SEK relateret til forskningslegater samt øgede lejeindtægter.
Driftsudgifterne er steget med 76% til -45 mio. SEK, drevet hovedsagelig af stigende forskningsog udviklingsomkostninger for Parkinson-programmet, og sekundært drevet af administrative merudgifter forbundet med det at være et børsnoteret selskab.
På bundlinjen er overskuddet øget til 15 mio. SEK mod et overskud i Q1 2017 på 1 mio. SEK. Cash flowet fra driften viser dog et underskud 42 mio. SEK, hvorfor det likvide beredskab påvirkes negativt.
Ved udgangen af marts måned 2018, havde Bio-Arctic et kapitalberedskab på 1,08 mia. SEK, hvilket er en styrkelse på over 400 mio. SEK ift. udgangen af marts 2017. Det forbedrede kapitalberedskab skyldes naturligvis indtægter fra den vellykkede IPO i efteråret 2017.
Vi skønner at BioArctic har kapital til at sikre driften af selskabet til og med 2021, altså næsten 4 år frem. Dette er meget stærkt og klart over gennemsnittet i sektoren.
Til gengæld ser vi det ikke som positivt, at selskabet opererer med forskellige aktierklasser, hhv. A- og B-aktier, hvor stemmerne vægter 10 gange så højt for A-stemmerne. Dette reducerer det frie flow og likviditeten af den daglige handel med B-aktien. Omkring selve BioArctics teknologi og pipeline, så vurderer vi, at fase IIb studiet med BAN2401 i mild Alzheimers, sandsynligvis vil fejle når de endelige data fremlægges i 2.halvår 2018. Så er man kortsigtet investor, skal man være opmærksom på dette. Til gengæld vurderer vi også, at et fejlslagent studie allerede er stort set indregnet i den nuværende aktiekurs, men at det gør at aktien får svært ved at stige før dette usikkerhedsmoment er afklaret. Der ventes som sagt 18-måneders data i 2.halvår.
Efterfølgende tror vi på en positiv nyhedsstrøm fra Parkinson-programmet BAN0805, som vi har en forventning om at vil være fase I klar ultimo 2018.
Når fase I studiet startes vil det formentlig også kaste en pæn milepælsbetaling af sig fra AbbVie. Dette kan skabe en kursstigning i aktien.
Ved det nuværende kursleje omkring 26 SEK, handles BioArctic til en markedsværdi på 2,3 mia. SEK. Dette svarer til ca. 2 gange cash, og det svarer til en nutidsværdi for pipelinen på 1,2 mia. SEK. Vi finder denne værdisætning rimelig her og nu, hvor pipelinen stadig er relativ umoden og hvor der fortsat mangler kliniske data, der kan validere de forskellige de tre primære udviklingsprojekter. Vi indleder dækning af BioArctic med et 12 måneders kursmål på 28 SEK og en Neutral anbefaling.
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.