Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Life Science

IRLAB fejler med irl-790 i parkinson’s dyskinesi

Lars Hatholt

torsdag 29. august 2019 kl. 21:22

IRLAB annoncerede d. 16. juli, at IRL-790 fase 2 (Parkinson’s dyskinesi) effektdata på det primære effektmål ikke var statistisk signifikant. Markedet reagerede, som det er sædvane, voldsomt på nyheden, hvor aktiekursen mistede 50% henover dagen. Siden har aktien mistet yderligere terræn.

4542c5060bb2772c4cc81b1d89114fa96cdc823e21e13c5c108266196f01

I analysen fra juni advarede vi imod investering i aktien, pga. en betydelig risiko for negative nyheder på IRL-790 på kort sigt og dermed et voldsomt kursdyk. Kurskorrektionen afspejler en beskæring af aktiens fair value efter den negative nyhed.

IRL-790 fase 2a studiet
IRL-790 studiet var et placebokontrolleret dobbeltblindet studie med 75 patienter, hvor patienterne blev behandlet over 4 uger. Det primære effektmål ved UDysRS skalaen viste ingen signifikant statistisk behandlingseffekt sammenlignet med placebogruppen. Evaluering af effektdata ved det sekundære effektmål ved MDS-UPDRS skalaen viste derimod en statistisk signifikant forbedring af dyskinesisymptomerne. Det er dog kun data fra to parametre fra MDS-UPDRS skalaen, nemlig 4.1 (tidsrum med dyskinesi) og 4.2 (dyskinesis indvirkning på patientens funktion) som oplyses at udvise statistisk signifikans.

Efter et tilsyneladende fejlslagent studie dykker selskaberne som regel ned i data for at finde en mulighed for en fortsat satsning på videreudvikling. IRLAB har efter nærmere granskning af data i en fondsbørsmeddelelse d. 28. august meddelt, at selskabet mener, at de negative UDysRS data mangler relevans, fordi Parkinson’s patienterne på det aktive stof, som ifølge protokollen kun skulle behandles, når de havde dyskinesisymptomer, ikke blev overholdt for flere patienters vedkommende. Det kan så kun undre, at man i studiet ikke har fulgt protokollen. Ydermere har selskabet konstateret, at patienter som samtidig blev behandlet med amantadin har en væsentlig lavere behandlingseffekt end patienter, der ikke er blevet behandlet med amantadin.

Mht. bivirkninger er der ingen væsentlig forskel på placeboarmen i forhold til armen behandlet med IRL-790. Det har betydning for det aktive stofs muligheder på det igangværende IRL-790 fase 2 studie på indikationen psykoseramte Parkinson’s patienter.

Konsekvenser for IRL-790 dyskinesi
IRLAB har besluttet, at de vil videreudvikle IRL-790 mod Parkinson’s dyskinesi i et fase 2b/3 studie. Selskabet har nu høstet vigtige erfaringer med

stoffets profil og har derfor mulighed for at optimere designet af det nye senfasestudie. Ikke desto mindre sættes sandsynligheden for, at stoffet når markedet væsentligt lavere end det tidligere estimat på 35% og reduceres til 10%. Erfaringen viser, at når et stof har fejlet er sandsynligheden for at det når markedet meget beskedent.

Finansiel sårbar
2. kvartals resultat af primær drift var på -30,4 mio. SEK, og de likvide midler var ultimo perioden på 91,6 mio. SEK. Selskabet er derfor finansielt sårbart, og IRLAB er ikke i stand til at finansiere selskabets ambitioner mht. udviklingsprojekterne uden en kapitaltilførsel. Et positivt udfald for IRL-790 havde åbnet muligheden for en kapitaltilførsel på attraktive vilkår. Nu er situationen en anden.

Værdiansættelse
DCF fair value er nu 53 kr. pr. aktie i basisscenariet mod tidligere 96 SEK. Værdiansættelsen af IRL-790 mod Parkinson’s psykoser med en sandsynlighed for godkendelse på 20% er uændret. Hvor IRL-790 mod dyskinesi tidligere stod for 34% af værdiansættelsen af pipelinen er den nu reduceret til 13%, jfr. tabel.

Anbefaling sænkes
Tiltroen til værdien af selskabets pipeline har selvsagt lidt skade pga. de negative effektdata på IRL-790 mod Parkinson’s dyskinesi. IRLAB’s finansielle situation er som nævnt også skrøbelig og med risiko for at selskabet foretager en kapitaludvidelse i nær fremtid.

Der hersker derudover usikkerhed om selskabets muligheder for at fortsætte udviklingen af IRL-790 mod dyskinesi, og der er få kurskatalysatorer. På den baggrund sænkes 12 måneders målkursen fra 100 SEK til 50 SEK. IRLAB befinder sig i en meget presset situation og kan derfor fortsat ikke anbefales efter kurskorrektionen.

Det er nok til en forsigtig salgsanbefaling, hvilket kan synes lidt paradoksalt i lyset af dagskursen og DCF-værdien på 50 SEK. Den forestående usikkerhed og forventelige udvanding af aktionærerne vejer dog tungere på vægtskålen, og vi lander derfor på en forsigtig salgsanbefaling. Når den finansielle situation er afklaret kan det – afhængig af vilkårene – føre til en ændring af vores anbefaling.

54451395c2236f8eed4b

Intro-pris i 3 måneder

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

199 kr./måned

Normalpris 349 kr./måned

199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden

Mere fra ØU Life Science

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank