Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Samfundsansvar

Helle Thorning Schmidt formand for FN’s Panel om skatteunddragelse og skattely

Joachim Kattrup

onsdag 29. januar 2020 kl. 15:21

FN har bedt Danmark om at bidrage til at bekæmpe global skatteunddragelse og skattely, og stille med en med-formand til FN’s Panel om skatteunddragelse og skattely.

Efter anmodning fra formanden for FN’s Generalforsamling og formanden for FN’s Økonomiske og Sociale Råd har tidligere statsminister, Helle Thorning Schmidt, sagt ja til at blive én af to formænd for et nyetableret højniveau-panel om ”Financial Accountability, Transparency & Integrity for Achieving the 2030 Agenda”.

FN’s højniveaupanel vil med Helle Thorning Schmidt som medformand sætte fokus på de massive globale udfordringer med skatteunddragelse, skattely og korruption. Panelet skal arbejde intensivt over det kommende år – og allerede til sommer komme med de første anbefalinger til løsninger.

FN anmodede så sent som i september 2019 Danmark om at påtage sig en ledende rolle i forhold til at fremme global omstilling af energisektoren til bæredygtig energi frem mod Klimatopmødet i New York.

Udenrigsminister Jeppe Kofod siger:

”Jeg er meget stolt over, at FN rækker ud efter dansk lederskab, når der skal findes løsninger på store globale problemstilligner som den grønne omstilling og kampen mod skatteunddragelse og skattely. Vi skal gribe aktivt ind overfor den korrupte globale økonomiske elite, der profiterer på international skattefusk, korruption og skattely. Det skal bekæmpes. Det er hjerteblod for mig som udenrigsminister. Kampen mod skatteunddragelse og skattely er nemlig også en kamp for at få finansieret FN’s 17 verdensmål og sikret en mere retfærdig og bæredygtig globalisering. Det er der brug for. Jeg er glad for, at Helle Thorning Schmidt har påtaget sig den spændende formandsrolle. Det står hun rigtig godt rustet til. Og jeg vil se frem til at følge arbejdet.”

Minister for udviklingssamarbejde, Rasmus Prehn, siger:

”Opgøret med global grådighed, svig og ansvarsløshed er afgørende for at sikre finansiering til verdensmålene. Og for at komme den enorme globale ulighed til livs. Jeg er glad for, at Helle Thorning Schmidt har sagt ja til denne udfordring og vil være med til at give Danmark en stærk rolle på et centralt område for opnåelsen af FN’s verdensmål.”

Baggrund
FN’s højniveau-panel nedsættes for at mobilisere finansiering af FN’s Verdensmål. Verdens lande har forpligtet sig til nå målene inden 2030. Det forudsætter meget store investeringer. Investeringer i alt fra skoler, veje, jobskabelse til grøn energi. Mange lande kæmper med lave skatteindtægter som følge af skatteunddragelse, indtægter der finder vej til skattely og korruption. En indsats her over for kan give store og meget tiltrængte ressourcer til at finansiere Verdensmålene.

Helle Thorning Schmidt vil sammen med sin medformand, Nigers tidligere premiereminister Ibrahim Mayaki, stå i spidsen for panelet med 15 medlemmer, sammensat af tidligere statsledere, eksperter, repræsentanter fra civilsamfund og akademiske institutioner.

På baggrund af analyser og i dialog med FN’s medlemslande, internationale institutioner, den private sektor og civilsamfundet vil panelet udarbejde en rapport med anbefalinger om en globalt styrket indsats over for skatteunddragelse, bekæmpelse af illegale pengestrømme og korruption. Panelet forventes at levere en første rapportering til sommer og sin endelige rapport primo 2021.

https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/helle-thorning-schmidt-formand-for-fns-panel-om-skatteunddragelse-og-skattely?publisherId=2012662&releaseId=13587159

 

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland

Mere fra ØU Samfundsansvar

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank