Fra Danske Bank:
Generelle tendenser på aktiemarkedet
Amerikanske aktier faldt igen tirsdag, da stigende obligationsrenter lagde pres på risikovilligheden. Dow Jones faldt 0,3 pct., S&P 500 0,2 pct. og Nasdaq 0,1 pct., hvilket markerede anden handelsdag i træk med kursfald. Fokus var især på de lange renter, hvor den 30-årige amerikanske statsrente steg over 5,6 pct., det højeste niveau siden 2002, mens 10-års-renten nåede over 5,2 pct. De højere renter, kombineret med fortsat høje oliepriser, har øget bekymringerne for en opbremsning i økonomien og sat pres på værdiansættelserne på aktiemarkedet. Finansaktier som JPMorgan , Morgan Stanley og Bank of America var blandt dagens tabere. Investorerne afventer samtidig kvartalsafslutningen med fokus på inflationsudviklingen og udsigterne for den amerikanske pengepolitik, mens markederne i stigende grad priser et længere forløb med høje renter ind.
Selskabsspecifikke nyheder – Danmark
Novo Nordisk indgik en licensaftale med kinesiske Hengrui Pharma om vægttabs- og diabetespillen HRS-1596, der potentielt kan tages én gang ugentligt. Novo betalte et upfront-beløb på USD 300 mio. (ca. DKK 2 mia.) og kan derudover komme til at betale op til USD 2,3 mia. (ca. DKK 15 mia.) i udviklings-, regulatoriske- og kommercielle milepælsbetalinger. HRS-1596 er en oral GLP-1/GIP-dobbeltagonist, som netop er klar til fase 1-forsøg, og Novo overtager de globale rettigheder uden for Kina, Hongkong, Macao og Taiwan. Aftalen styrker Novos orale pipeline inden for fedme og diabetes og er selskabets største eksterne vægttabsrelaterede licensaftale siden købet af UBT251 i marts 2025. Dog fik Novo også lidt negativt pres, efter rivalen Eli Lilly præsenterede en indirekte analyse, der indikerer, at den højeste dosis af Lillys vægttabsmiddel tirzepatid giver større vægttab end Novos Wegovy HD. Sammenligningen bygger dog på separate studier og ikke et direkte head-to-head-forsøg, men offentliggørelsen lægger yderligere prses på Novo i den fortsatte konkurrence med Lilly på fedmemarkedet og kommer samtidig midt i parternes igangværende konflikt om markedsføring. Samlet set endte Novo aktien med et fald på 0,2 pct. tirsdag.
Øvrige nordiske markeder
Det svenske specialty pharma selskab, Egetis Therapeutics , meddelte, at FDA havde godkendt selskabets lægemiddel Emcitate til behandling af den sjældne genetiske sygdom MCT8-mangel i USA, hvilket sendte aktien op 14,7 pct.. Selskabet forventer lancering inden for 8-10 uger og vurderer, at der potentielt findes omkring 1.000 patienter i USA. Derudover modtog Egetis en Priority Review Voucher, som ledelsen forventer at sælge i 4. kvartal, og som historisk har været handlet for omkring USD 180-220 mio. Godkendelsen blev dog af flere investorer anset som ventet, mens en svensk bank fortsat udtrykte bekymring om det kommercielle potentiale med henvisning til den begrænsede patientpopulation og et fortsat beskedent salg i Tyskland. Aktien steg 13,3 pct. tirsdag som følge af nyheden.
Øvrige udland
Den kinesiske elbilsproducent XPeng faldt 4,5 pct., efter at et stort amerikansk finanshus nedjusterede aktien til neutral fra overweight. Finanshuset udtrykte stigende forsigtighed over for den kinesiske bilsektor og forventer svagere markedsforhold i andet halvår af 2026 samt fortsatte strukturelle udfordringer i 2027, herunder afdæmpet efterspørgsel og højere inputomkostninger. Analytikerne vurderede, at disse modvinde i højere grad vil blive afspejlet i XPengs aktiekurs i de kommende kvartaler. Samtidig pegede finanshuset på, at investorernes villighed til at tillægge værdi til selskabets AI-initiativer kan være begrænset, så længe de ikke bidrager mærkbart til indtjeningen.
Hurtige nyheder er stadig i beta-fasen, og fejl kan derfor forekomme.




