Fra Danske Bank:
Generelle tendenser på aktiemarkedet
De globale aktiemarkeder var blandede tirsdag, hvor handelskonflikten mellem USA og Kina samt centralbankudtalelser påvirkede stemningen. I USA faldt S&P 500 med 0,16 pct., mens Nasdaq tabte 0,76 pct. Dow Jones steg derimod 0,5 pct., understøttet af lempelige signaler fra Jerome Powell om en mulig afslutning på kvantitative stramninger. I Europa faldt Stoxx 600 med 0,37 pct., drevet af svaghed i bil- og dækaktier som Michelin (-8,8 pct.), mens Ericsson steg 18 pct. efter et stærkt regnskab. På det danske marked faldt C25-indekset med 0,96 pct. Novo Nordisk tabte 3,5 pct. grundet produktionsproblemer, mens Mærsk steg 2,2 pct. på forventninger om markedsandele trods nye handelsafgifter .
Selskabsspecifikke nyheder – Danmark
Det danske vaccineselskab Bavarian Nordic blev i går centrum for et af de mest opsigtsvækkende opkøbsforsøg på den danske børs i flere år. Kapitalfondene Permira og Nordic Capital havde lagt et købstilbud på DKK 233 pr. aktie tilbage i juli, som investorerne skulle tage stilling til senest tirsdag aften kl. 23.59. Tilbuddet var oprindeligt betinget af, at 90 pct. af aktionærerne accepterede, men kravet blev senere sænket til 75 pct. Det blev dog udfordret af storaktionæren ATP , der ejer over 10 pct. af aktierne, og som afviste buddet som værende for lavt. Flere investorer fulgte trop. Aktiekursen, der dagen før opkøbsrygterne lå på DKK 192,50, lukkede i går på DKK 229, med et fald på 0,6 pct. for dagen. Hvis buddet ikke opnåede den nødvendige tilslutning, forventede flere analytikere at kursen kunne falde med op til 20 pct., hvilket ville bringe fokus tilbage på selskabets vækst i vaccineforretningen. Alternativt kunne kapitalfondene hæve buddet eller justere acceptkravet for at sikre et majoritetsejerskab. Det foreløbige resultat af buddet forventes offentliggjort senest 18 timer efter deadline. Bavarian Nordic er kendt for sin udvikling og produktion af vacciner og har en spredt aktionærbase, hvor 27 pct. af aktiekapitalen er på private hænder.
Øvrige nordiske markeder
Den svenske telekommunikationsgigant Ericsson leverede i går en stærk kvartalsrapport, hvor både indtjening og omsætning overgik analytikernes forventninger. Justeret resultat pr. aktie for tredje kvartal landede på SEK 3,33, hvilket var SEK 1,00 højere end konsensusestimatet på SEK 2,33. Omsætningen blev rapporteret som SEK 56,2 mia., lidt over forventningen på SEK 55,9 mia. Aktien steg imponerende 18,0 pct. til SEK 91,9, hvilket markerede den bedste handelsdag for selskabet i 23 år. Ericssons solide resultater blev blandt andet drevet af en forbedret markedsposition i Nordamerika og en optimeret omkostningsstruktur. Desuden annoncerede selskabet en femårig 5G-aftale med Vodafone, som yderligere styrker virksomhedens position på markedet. Ericsson har dog oplevet modvind på aktiemarkedet i løbet af det seneste år og er faldet 10,2 pct. på 12-måneders basis inden gårsdagens stigning. Ericssons imponerende resultat trak hele telekommunikationssektoren op på den svenske børs, som ellers havde en negativ dag. Telekomsektoren steg 7,7 pct. på baggrund af Ericssons rapport, mens det bredere OMXS30-indeks steg 0,5 pct.
Øvrige udland
Det britiske lavprisselskab easyJet oplevede i går en stigning på 7,3 pct. til 497,8 britiske pence, efter aktien tidligere på dagen havde været oppe med hele 11 pct. Stigningen blev udløst af italienske mediers rapporter om en potentiel overtagelsesinteresse fra containerrederiet MSC , som angiveligt skulle være i dialog med en investeringsfond om et bud på easyJet. MSC afviste dog rygtet og benægtede enhver involvering. EasyJets aktiekurs er faldet med 14 pct. i år, hvilket har gjort selskabet til en attraktiv kandidat for potentielle opkøb, blandt andet takket være dets værdifulde landingsrettigheder i store europæiske lufthavne som Gatwick, Milano, Paris og Lissabon. Med en markedsværdi på GBP 3,6 mia. og en aktiekurs, der er faldet med to tredjedele over det seneste årti, har selskabet tiltrukket sig opmærksomhed, trods nylige forbedringer i resultaterne. I tredje kvartal steg easyJets overskud før skat med GBP 50 mio. som følge af højere passagertal. Rapporten om MSC’s interesse har yderligere skabt spekulation om, at easyJet kan blive et mål for udenlandsk overtagelse, hvilket er blevet en tendens for britiske selskaber med lav værdi på Londons aktiemarked. MSC, der også tidligere har forsøgt at opkøbe italienske ITA Airways sammen med Lufthansa, har længe haft ambitioner om at udvide sin portefølje inden for passagertransport.
Hurtige nyheder er stadig i beta-fasen, og fejl kan derfor forekomme.