EU-Parlamentets Økonomiudvalg (ECON) foreslår, at antallet af virksomheder, der er forpligtet til at overholde EU’s regler for bæredygtighedsrapportering og due diligence, reduceres endnu mere end de reduktioner, der allerede er foreslået i EU-Kommissionens Omnibus-pakke – det skriver ESG-Today.
Ifølge Omnibus-pakken, der blev præsenteret i februar, bør EU-rapporteringskravene kun omfatte virksomheder med over 1.000 ansatte og en årlig omsætning på over 50 millioner euro. Dette ville fjerne cirka 80 % af virksomhederne fra kravene om bæredygtighedsrapportering.
ECON’s nye forslag går endnu videre ved at foreslå, at kun virksomheder med over 3.000 ansatte og en årlig omsætning på over 450 millioner euro skal være omfattet af CSRD og CSDDD.
Læs hele artiklen her