Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Jobvæksten trækkes især af restauranter og rengøring

Sten Thorup Kristensen

søndag 16. september 2018 kl. 19:15

Vi har været der før, og nu er vi der igen: Mens beskæftigelsen for lønmodtagere stiger, holder BNP-væksten sig nede ved gulvplankerne. Forklaringen er, at rigtig mange nye jobs skabes i lavproduktive sektorer, som restauration, rengøring og vikarbureauer.

Beskæftigelsesstigningen i disse år finder sted i lavproduktive serviceerhverv, fremfor industri eller andre højproduktive erhverv. Det konstaterede Nationalbanken i sidste uge i et notat. Også indenfor servicefag er det de mindst værdiskabende jobs, der fylder mest. Det viser data, som Økonomisk Ugebrev har fået fra Danmarks Statistik.

Sektoren ’Handel og erhvervsservice’ viser den højeste jobvækst – på trods af den voksende nethandel bevirker en svag eller negativ udvikling i de store detailhandelssektorer. Men i de sektorer, hvor der er klar fremgang, er det i sig selv ikke synderligt værdiforædlende, men handler om at servicere de købedygtige forbrugere.

Restauranter og specialforretninger med fødevarer ansætter lystigt flere folk, og det samme gør rengøringsselskaber. I højtlønnede sektorer som revision, advokatvirksomhed og reklamebureauer er væksten over tre år noget mindre. Virksomhedskonsulenter har været i høj vækst, men den er kraftigt aftaget det seneste år.

Overvismand Michael Svarer oplyser, at De Økonomiske Råd ikke har set nærmere på den lavproduktive beskæftigelsesvækst. Men også han undrer sig over sammenhængen mellem BNP-tal og beskæftigelse. ”Det er noget, vi har diskuteret i mange år. Da vi kom ud af krisen i 2013 og 2014 var der samme fænomen. Men så kom revisionen af BNP-tallene, der fik tallene (for BNP og beskæftigelse, Red.) til at køre sammen. Men nu kører de fra hinanden igen,” siger Michael Svarer.

Jes Asmussen, cheføkonom i Handelsbanken, anfører, at fænomenet blandt andet kan skyldes, at den ledige arbejdskraft, der stadig findes derude, er lavproduktiv. Det kan således tænkes, at de højproduktive erhverv gerne ville ansætte flere, men bare ikke har mulighed for det.

”Tallene understreger, at hvor det jo er godt, at vi stadig kan tiltrække ny arbejdskraft, så ville det også være dejligt, hvis vi kunne få sat produktiviteten i vejret. Det kunne f.eks. være gennem uddannelsesreformer eller gennem virksomhedernes investeringer, der igen hænger sammen med virksomhedernes tro på fremtiden,” siger Jes Asmussen.

Han hæfter sig også ved, at det bliver sværere at få arbejdskraft fra Østeuropa, efterhånden som lønningerne dér stiger. ”Vi må se indad og fokusere på at forbedre kvaliteten af vores egen arbejdskraft,” konkluderer han.

Også Tore Stramer, cheføkonom i Nykredit, taler for, at man overfører noget af reformiveren fra at trække flere ind på arbejdsmarkedet til at forbedre den arbejdskraft, der allerede er der. Men, bemærker han, det er en langsigtet opgave, som ikke vil hjælpe på flaskehalse her og nu.

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag den seneste udgivelse af Finans – det førende magasin om den danske finanssektor.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank