Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Life Science

Modelporteføljen klarer sig bedre end benchmark

Steen Albrechtsen

fredag 23. november 2018 kl. 16:53

De seneste 2 uger bød på fornyet uro og modelporteføljen gik ikke ram forbi. 4 ud af 5 aktier faldt i perioden, men qua den fortsat moderate investeringsgrad på 60% klarede porteføljen sig bedre end både det specialiserede OMX Nordic Health Care og det mere brede OMX Nordic 40. Porteføljens eneste lyspunkt var nok engang Veloxis.

Modelporteføljen er gået 2,2% tilbage i den seneste periode, og det må siges at være acceptabelt. OMX Health Care gik 3,9% tilbage i perioden, hvilket var marginalt bedre end det brede nordiske referenceindex N40, som gik 4,4% tilbage. Det er derfor nærliggende at konstatere, at tilbagegangen i sektoren kan forklares af den helt generelle markedsudvikling.

Konkret i porteføljen var det igen Veloxis, der var lyspunktet. Aktien steg med 17,4% til kurs 1,69 og den nærmer sig nu med hastige skridt vores hidtidige kursmål på 1,75 kr. Det synes igen at være spekulation frem mod FDA-afgørelsen (forventet senest d. 7. januar) der er den afgørende faktor for kursstigningen. Derudover har selskabet fremlagt 3. kvartalsregnskab i sidste uge, og det viste, at selskabet efter lang tids tilløb er ved at få fodfæste på det amerikanske marked. Omsætningen i 3. kvartal blev fordoblet i USA til 9,2 mio. USD og for årets første 9 mdr. steg omsætningen fra 10,9 mio. USD i 2017 til 23,8 mio. USD, svarende til en stigning på 118%.

Udviklingen på det mindre betydende europæiske marked var også positiv, men med en omsætning på 3,9 mio. USD for de første 3 kvartaler er udviklingen her uvæsentlig for kursudviklingen pt. Vi noterede også, at 91% af de amerikanske transplantationscentre nu har benyttet Envarsus, hvilket lover godt forud for en evt. lancering mod de nytransplanterede patienter efter en evt. FDA-godkendelse.

Calliditas Therapeutics kunne melde om indrullering af den første patient i deres fase 3 studie med NEFIGARD til behandling af patienter med den inflammatoriske nyresygdom IgA nephropathy (IgAN). Porteføljeselskaberne Cantargia og Zealand aflagde også regnskaber fra 3. kvartal, uden at det gav anledning til løftede øjenbryn.

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Life Science

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank