Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Samfundsansvar

DI Business: Siemens Gamesa ønsker flere kvinder

Nicole Cherine de la Sencerie El-Dessouky

fredag 11. februar 2022 kl. 11:58

I en ny artikel skriver Dansk Industri, at Siemens Gamesa insisterer på, at ansøgerfeltet altså skal være blandet. Derfor foretager de ofte flere ansøgningrunder, såfremt de bliver præsenteret for et ansøgerfelt uden tilstrækkeligt med kvinder.

Hertil siger Torben Bang, administrerende direktør for Siemens Gamesa Danmark, “Bliver der kun præsenteret ét køn, så kører vi endnu et rul for at tiltrække kandidater, der repræsenterer begge køn. Og nogle gange betyder det også, at vi må ændre i selve jobopslaget for at tiltrække begge køn.”.

Dansk industri tilføjer i artiklen:

“Virksomhedens insisteren på et kønsmæssigt mere balanceret ansøgerfelt har givet pote. Andelen af kvinder i virksomheden er hastigt på vej frem – og er nu på 24 procent – i ledergruppen er den på 15 procent.

– Men det er selvfølgelig ikke godt nok. Vi skal meget højere op. Vores mål er, at 25 procent af lederne er kvinder i 2025. Og vi er på vej den rigtige vej, siger Torben Bang, der oplyser, at 30 procent af de nye rekrutteringer i de sidste seks måneder er kvinder – og at andelen af kvindelige ledere er gået fra 13 til 15 procent.”

“En ting er dog diversiteten, når det kommer til køn. Noget andet er kulturer og nationaliteter. Her har Siemens Gamesa allerede en imponerede bredspektret gruppe af medarbejdere. I Danmark er der 76 nationaliteter ansat. Af de cirka 5.600 ansatte er cirka 1.000 uden et dansk pas.

– Vi er en multikulturel arbejdsplads, siger Torben Bang og tilføjer:

– Det er en enorm gevinst. Alle nationaliteter arbejder side om side og respekterer hinanden.

Ifølge Torben Bang kommer der alt for mange negative historier frem om samarbejdet mellem danskere og udlændinge.

– De 99,9 procent af tiden, hvor alt går godt, hører vi alt for lidt om.”

Læs hele artiklen her: https://www.danskindustri.dk/di-business/arkiv/nyheder/2022/2/til-kamp-for-ligestilling-siemens-gamesa-afviser-ansogerbunker-uden-kvinder/

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Samfundsansvar

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank