Storbritanniens nye finansminister, Jeremy Hunt, har mandag trukket en stor del af skattelettelserne tilbage fra sin forgængers ufinansierede minibudget, der i de seneste uger har sendt obligationsrenterne op og pundet i dørken.
Blandt andet vil Jeremy Hunt afkorte perioden med energiprisloft og skrotte næsten alle planer om skattelettelser, der blev annonceret i minibudgettet den 23. september. Samlet skal tiltagene sikre besparelser for 32 mia. pund ud af den oprindeligt oplyste pris i forbindelse med minibudgettet.
Det universelle energiprisloft vil nu løbe frem til april, hvorefter det vil blive “målrettet”.
Det britiske pund handles mandag eftermiddag i 1,1308 dollar mod 1,1266 dollar fredag eftermiddag. Søndag aften blev pund dog handlet til 1,1148 dollar.
Samtidig er renten på den tiårige britiske statsobligation i dagens løb faldet 41 basispoint til 3,93 pct.
EN NØDVENDIG BESLUTNING
Beslutningen fra Jeremy Hunt om at trække stort set alle skattelettelser tilbage er nødvendig, skriver Sydbanks seniorøkonom Kim Blindbæk i en kommentar.
– Den britiske økonomi har ikke råd til store ufinansierede skattelettelser i en tid med høj gæld, underskud på de offentlige finanser og underskud på betalingsbalancen, skriver han.
Beslutningen vurderes også at blive taget positivt imod af den britiske centralbank, Bank of England, der har været gevaldigt under pres for at løfte sine renter efter minibudgettet. Få dage efter offentliggørelsen af skattelettelserne satsede handlerne på et løft på hele 200 basispoint ved næste møde.
Behovet for et så drastisk løft bliver dog næppe nødvendigt nu.
– Færre skattelettelser taler for, at Bank of England næppe har behov for at hæve renten så meget, som der før var lagt op til. Vi vurderer, at Bank of England på rentemødet i november hæver renten med 0,5-0,75 pct.point, skriver seniorøkonomen.
Økonomer adspurgt af Bloomberg News regner dog med et løft på 100 basispoint, når centralbanken holder rentemøde 3. november.
SKULLE SKABE VÆKST GENNEM SKATTELETTELSER
Minibudgettet, der blev fremlagt af Kwasi Kwarteng 23. september, havde til formål at skabe vækst i Storbritannien gennem omfattende skattebesparelser.
Regningen lød ifølge regeringen på 161 mia. pund over fem år, mens eksperter så en pris på op mod 200 mia. pund.
Budgettet indeholdt de mest omfattende skattelettelser i Storbritannien i 50 år og ville blandt andet betyde en sænkning af selskabsskatten og sænkningen af marginalskatten til 40 pct. fra 45 pct.
De ufinansierede skattelettelser vakte stor tumult på de britiske obligationsmarkeder og svækkede samtidig pund voldsomt. Det fik Bank of England til sidste uge at øge sit støtteopkøb af obligationer frem til og med fredag.
Den kolde modtagelse af minibudgettet fik i sidste uge premierminister Liz Truss til at fyre forhenværende finansminister Kwasi Kwarteng efter kun 38 dage på posten. Selv hænger Liz Truss’ fremtid som premierminister i en tynd tråd, da flere konservative parlamentsmedlemmer ifølge Daily Mail har i sinde at vælte hende.
.\\˙ MarketWire







