Nye tal for tilliden til den tyske økonomi viser, at vurderingen af den nuværende situation ser langt mere pessimistiske ud i oktober.
Det er dystre udsigter for væksten i den energitunge tyske økonomi.
Det vurderer Lisette Rosenbeck Christensen, der er seniorøkonom hos Arbejdernes Landsbank, i en kommentar.
– Høj inflation, øgede energiomkostninger og økonomisk usikkerhed bider på efterspørgslen i økonomien syd for grænsen, skriver hun.
Seniorøkonomen påpeger samtidig, at alene den markant reducerede gasleverance fra Rusland spreder stor usikkerhed med frygt for en kold vinter. Dermed hober udfordringerne sig op i tysk økonomi.
Forventningsindekset for Tyskland steg til minus 59,2 fra minus 61,9 måneden før.
Den del af ZEW-indekset, som afspejler vurderingen af den nuværende økonomiske situation, faldt til minus 72,2 fra minus 60,5. Konsensus var ifølge Bloomberg et fald til minus 68,5.
– Der en reel risiko for, at den energitunge tyske økonomi står overfor et tilbageslag, og det vil smitte af på den danske eksport, skriver Lisette Rosenbeck Christensen.
Hun påpeger, at tysk økonomi spiller en væsentlig rolle for den samlede europæiske økonomi, og oplever den en begyndende tilbagegang, så kommer det også til at koste dyrt for de danske eksportmuligheder.
Tyskland er Danmarks næststørste eksportland efter USA.
.\\˙ MarketWire
