Nordea har fået skruet kursmålet op hos Danske Bank på udsigten til et godt fjerde kvartal og fremgang i 2023.
Analytikerne Andreas Hakansson og Asbjørn Nicholas Mørk hæfter sig ved, at de ser Nordeas nettorenteindtægter stige de næste par år drevet af stigende renter. Det vurderes yderligere, at fjerde kvartal kommer til at bringe stærke resultater, som er sammenlignelige med konkurrenten Svenske Handelsbankens tredje kvartal.
Den nordiske storbank skriver i sit kvartalsregnskab, at nettorenteindtægterne i 2023 vil stige med 1-1,3 mia. euro. Til sammenligning ser Danske Bank forventer at se en stigning i nettorenteindtægter på 8,6 pct. i 2023 og en stigning i indtjeningen per aktie på 4,4 pct.
Danske Bank mener yderligere, at højere omkostninger er nødvendige for at kunne øge indtjeningen fremadrettet.
– Nordea kommunikerer i stigende grad om omkostningsprocenten i stedet for rene omkostninger. Vi regner med 48 pct. i 2022 og 46 pct. i 2023. Den skarpe stigning i indtjeningen giver Nordea mulighed for at øge omkostningerne. Ligesom med andre banker byder vi det velkommen, da vi vurderer, at banker er nødt til at investere i driften for at øge indtjeningen i fremtiden, skriver Danske Bank.
Danske Bank har hævet kursmålet til 155 svenske kr. fra før 150 svenske kr. – svarende til 104,35 kr. fra før 100,98 kr. – med anbefalingen “køb” og fastslår, at Nordea er en af de mest favorable aktier blandt Danske Banks aktiedækning.
Nordea falder fredag 0,3 pct. til 70,24 kr.
.\\˙ MarketWire







