Mandag falder renterne i Storbritannien. Det sker, efter at Boris Johnson har meldt sig ud af af kapløbet om posten som premierminister.
Dermed er den tidligere finansminister Rishi Sunak blevet klar frontløber til premierministerposten. Og det tegner ikke umiddelbart til et kampvalg om posten.
Det skriver Bloomberg News.
Renten på den toårige statsobligation falder massive 47 basispoint til 3,33 pct. Den tiårige rente falder 24 basispoint til knap 3,81 pct.
Investorerne forventer, at Rishi Sunak vil genoprette troværdighed i den økonomiske politik og vil bidrage til at berolige landets rystede finansielle markeder.
– Sunak er klart markedets valg, og der vil være lettelse over, at vi har et par sikre hænder, der tager over, siger Russel Matthews, senior porteføljeforvalter hos BlueBay Asset Management, ifølge Bloomberg og fortsætter:
– Det varer måske ikke længe, men der vil være en honeymoon-periode. Eksperimentet med et ekstrem neoliberal økonomiske politikmix er godt og grundigt forbi.
Mens Rishi Sunak ikke har givet nogen offentlig indikation af, hvad han ville gøre som premierminister siden sommermånederne, har den tidligere finansminister
advaret mod, at den afgående regeringens finanspolitiske foranstaltninger ville presse Storbritanniens økonomi til randen af sammenbrud.
.\\˙ MarketWire







