Tivoli har haft et tredje kvartal, som har overgået forlystelseskoncernens egne forventninger markant. Resultaterne ligner niveauer fra før corona-pandemien, og juli skilte sig især ud målt på omsætning og resultat som den bedste måned historisk set.
– Tivoli er langt hurtigere end forventet tilbage til sorte tal på bundlinjen. Det er konklusionen efter tredje kvartal, skriver selskabet i forbindelse med sit kvartalsregnskab.
Periodens resultat endte på 75,6 mio. kr., hvilket næsten er en tredobling sammenlignet med samme periode i 2021, hvor resultatet blev 27,4 mio. kr.
– Vi starter året med en forventning tæt på nul kr., og nu er vi kommet gennem en sommer med 2,5 mio. gæster og et niveau, som er markant bedre end vores forventninger. Det vi meget meget tilfredse med, siger Martin Bakkegaard, som er Tivolis finansdirektør, til MarketWire.
Forventningen til årets omsætning og overskud før skat fastholdes på 1050 mio. kr. og 60-85 mio. kr. Men finansdirektøren påpeger, at Tivoli er opmærksomme på usikkerheder.
– Når vi sidder her og offentliggør resultater for de første 9 måneder, så er der optimisme og positivitet. Men omvendt er der også lidt dobbelthed i det, for vi kigger også på, hvordan fremtiden bliver, og hvad det er for et samfund, vi har i forhold til energi og inflation, hvad det betyder for forbrugeren, og hvordan det kan ramme os på stigende omkostninger, siger han.
Men selv om forbrugerne har fået færre penge mellem hænderne på grund af inflation og energikrise, er det ikke noget Tivoli mærker noget til.
– Vi læser også aviser og kigger på forbrugerindeks og tænker, “kan det her lige pludseligt komme og ramme os på færre gæster eller lavere forbrug per gæst” Men det er ikke en tendens, vi har set endnu. Det virker til at gæsterne gerne vil besøge os, og at de er glade og vil bruge de tilbud, vi har, siger finansdirektøren.
FÆRRE BESØGENDE UNDER HALLOWEEN
Tivoli har haft en god start på regnskabsårets sidste kvartal med en halloweensæson, der blandt andet bød på den årlige græskarkonkurrence. Men koncernen kommer ikke til at nå det historisk høje niveau, som blev ramt før corona i 2019.
– Den halve million, det når vi ikke. Det er et historisk højt niveau, vi havde en halv million gæster i halloween 2019. Lige nu er prognosen, at vi rammer mellem 400-450.000 gæster i halloween. Det er som altid også afhængigt af vejret, men lige nu ser det jo positivt ud, siger Martin Bakkegaard.
ENERGI, LYS OG PRISSTIGNINGER
Ligesom mange andre virksomheder, er Tivoli også ramt af stigende priser på vare og energi. Elpriserne er dog ikke noget, der fylder en stor post på regningen, da der tidligere er blevet lavet aftaler om låste priser, og forbruget er ifølge finansdirektøren lavt i haven. For at spare på strømmen og sænke det generelle elforbrug, er der dog tiltag, som tages i brug.
– Tivolis gæster kan se frem til forlystelseshavens traditionelle julebelysning, hvor der ikke bliver gået på kompromis med oplevelsen. Dog har vi i år foretaget ændringer for at tage højde for den aktuelle energi-situation. Det betyder blandt andet, at Tivoli undtagelsesvis slukker for det dekorative havelys uden for almindelig åbningstid, men beholder nød- og opsynslys. Vi skruer ned for lyset i forlystelseshaven uden for åbningstid, men slukker bestemt ikke lyset. Det ville svare til at man slukkede lyset til en håndboldkamp, siger Martin Bakkegaard.
Alting bliver imidlertid også dyrere, og det kan forlystelseskoncernen også mærke på stigende varepriser. Indtil videre er der taget et valg om, at holde priserne på entre, forlystelser og tivolikort fast. Men der bliver kigget ind i, hvordan priserne fremadrettet skal udvikle sig.
– Selvfølgelig vil vi kigge ind i, om vi skal foretage en eller anden form for prisjustering. Det bliver ikke på de niveauer, som inflationen kører på lige nu, men der vil formentlig være mindre stigninger på nogen af vores kerneprodukter, vil jeg forvente, fortæller finansdirektøren.
.\\˙ MarketWire