Neel Kashkari, som er chef for den amerikanske centralbank Federal Reserves, Feds, afdeling i Minneapolis, ser den amerikanske økonomi sende nogle “vildt modsatrettede” signaler, og han er endnu ikke parat til at sætte renteforhøjelserne på pause.
– Jeg skal være overbevist om, at inflationen i det mindste er holdt op med at kravle op, og at vi ikke halter yderligere bag kurven, før jeg ville tale for at stoppe for yderligere fremtidige renteforhøjelser, så der er vi ikke endnu, sagde Neel Kashkari torsdag ifølge Bloomberg News.
I sidste uge viste tal for udviklingen i forbrugerpriserne, at de ikke steg nær så meget i oktober som i september. En måling er dog ikke nok for Minneapolis-direktøren.
– I sidste ende er det Federal Reserves job at holde inflationen nede.
– Vi er alle enige om, at vores forpligtelse er at få inflationen ned til vores mål på 2,0 pct. Det er et åbent spørgsmål, hvor langt vi er tvunget til at gå med renterne for at bringe efterspørgslen tilbage i balance.
Kashkari peger imidlertid på, at det tager tid for renteløftene at arbejde sig igennem økonomien.
– Hvis vi hæver renten til december, vil vi formentlig ikke mærke den fulde effekt i et år eller mere. Vi har hævet renterne meget i år, så der er meget stramning på vej i pipelinen. Vi har endnu ikke mærket den fulde effekt. Inflationen er imidlertid stadig høj, så det er en udfordrende tid for pengepolitiske beslutningstagere.
Federal Reserve har indtil nu i år hævet sin rente seks gange i alt med samlet set 3,75 pct.point, så renten nu ligger i intervallet 3,75-4,00 pct.
De sidste fire rentemøder har banken hævet fed funds-renten med 0,75 pct.point hver gang, men markedet regner med, at tempoet vil blive sat ned til 50 basispoint på årets sidste møde midt i december. Sandsynligheden for et større løft er ifølge handelen med rentefutures lige nu vurderet til knap 5 pct., mens der er 100 pct. sat på et løft på et halvt pct.point.
.\\˙ MarketWire







