Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

PMI for Eurozonen er bedre end ventet – spår stadig en dyster fremtid

MarketWire

onsdag 23. november 2022 kl. 10:20

De nye PMI-tal for Eurozonen viser, at erhvervstilliden i november var bedre end ventet, men de peger stadig i retning af recession i Europa. Det samlede indeks steg til 47,8 i november fra 47,3 i oktober, hvilket er den første stigning siden april, og det overrasker ifølge Jeppe Juul Borre, som er cheføkonom i Arbejdernes Landsbank, da der var ventet et fald til 47. Men en bedre end ventet PMI betyder ikke, at den er positiv.

– Erhvervstilliden har været faldende gennem det seneste halve år og i øjeblikket forankret under 50, som indikerer en europæisk økonomi på vej mod tilbagegang. Den europæiske økonomi er udfordret og presset af rekordkraftig inflation, rentestigninger og øget usikkerhed efter Ruslands invasion af Ukraine. Eurozonen er vores største samhandelsmarked, og et tilbageslag vil også smitte af på den danske økonomi, skriver Jeppe Juul Borre.

PMI for industri steg til 47,3 fra 46,4. Hos servicevirksomheder er den uændret 48,6.

Dagens tal har ifølge cheføkonomen stor betydning for dansk økonomi, da mere end 50 pct. af den danske eksport går til den europæiske økonomi og beskæftiger op mod en halv million personer i Danmark. Med en faldende erhvervstillid og rekordhøje prisstigninger vil en svækket europæisk økonomi også ramme dansk eksport.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank