SAS har indgået en ny overenskomst med de norske kabineansatte, der løber frem til marts 2024. Dermed undgår selskabet en strejke.
Det oplyser SAS i en pressemeddelelse sent tirsdag aften
Den ny aftale løber frem til 31. marts 2024.
SAS oplyser, at der i store træk er aftalt en forlængelse af de aftalevilkår, der har været gældende siden 2020 – dog med mindre justeringer og lønforhøjelse.
– Det er vigtigt, at vi har fået en aftale med de norske kabineforeninger. Vi vil nu fortsætte arbejdet med SAS Forward-planen og sikre at vi får leveret på den i sin helhed. Og ikke mindst sørge for vore rejsende og den vigtige juletrafik, som nu står for døren, siger forhandlingsleder Svein Henriksen i pressemeddelelsen.
Aftalen er vigtig, da SAS har forpligtet sig til, at alle personalegrupper leverer ind til restruktureringsplanen SAS Forward.
.\\˙ MarketWire