It-konsulentvirksomheden Columbus måtte i forbindelse med sit regnskab for tredje kvartal i november tage konsekvensen af sværere markedsvilkår og nedjustere forventningerne til hele året.
Også 2023 ventes at blive et udfordrende år, men selskabet topchef, Søren Krogh Knudsen, vil kæmpe hårdt for, at selskabet kommer til at realisere målet i strategiplanen Focus23 om en organisk vækst på minimum 10 pct.
– Det helt centrale for mig i 2023 er, at vi indfrier det løfte, vi har indbygget i vores strategi om at levere en organisk vækst på 10 pct. Vi har været tætte på at kunne realisere det allerede i år, og vi vil kæmpe rigtigt meget for at nå i mål med det i 2023, siger Søren Krogh Knudsen i et interview med MarketWire.
Columbus har tidligere haft det svært ved at vokse organisk, og da storaktionær og bestyrelsesformand Ib Kunøe sidste år hentede Søren Krogh Knudsen ind som topchef var det topprioriteten at få virksomheden tilbage på vækstsporet.
Derfor ligger det også Søren Krogh Knudsen meget på sinde, at selskabet kommer til at levere på den målsætning.
LEVERANCE NUMMER ET
– Det vil være et meget vigtigt flueben at kunne sætte for 2023, at vi når det mål, også fordi at vi så fortsætter den ubrudte streng af kvartaler med organisk vækst. Aftalen med bestyrelsesformanden, da jeg kom ind, var, at den organiske vækst skulle genskabes – det var leverance nummer 1, siger Søren Krogh Knudsen.
For en konsulentvirksomhed som Columbus er vækst vigtig af mange grunde, og ikke kun finansielt.
– Det er meget andet end bare et kedeligt procenttal. Det er en anden type virksomhed, når der kommer spændende kunder ind og virksomheden vokser af sig selv. Det skaber karrieremuligheder og en stemning, fortæller Søren Krogh Knudsen.
I forhold til da han tiltrådte stillingen i juni 2021, vurderer han dog, at realiseringen af målet i Focus23-strategien er blevet vanskeligere at nå.
– Det er jo blevet sværere, det må man sige. Der er geopolitikken med Rusland, inflation og rentestigninger – det gør det unægteligt sværere, vurderer Søren Krogh Knudsen.
Det har også påvirket 2022, som ifølge topchefens ord dog alligevel har budt på “en ret fornuftig vækst”.
SVÆRERE MARKED OG ØGET SALGSINDSATS
– Vi havde sigtet på en lidt højere vækst. Markedet har måske været en smule sværere at operere i, men vi oplever på ingen måde, at vi ikke kan komme igennem til markedet, men det er nok blevet lidt sværere.
– Salgsindsatsen skal øges en lille smule for at hente de samme omsætningskroner hjem, så på den måde kunne man måske være kommet en anelse lettere til det under mere gunstige markedsforhold, siger Søren Krogh Knudsen.
Den 14. november præciserede Columbus forventningerne til omsætningen i 2022 til 1525 mio. kr., hvilket udgjorde bunden af det tidligere udmeldte forventningsinterval på 1525-1625 mio. kr.
Og prognosen for driftsindtjeningen, EBITDA, blev sænket til 100 mio. kr. fra tidligere 120-145 mio. kr. Udover den lavere vækst i omsætningen, end der var håbet på, er indtjeningen påvirket af lavere end ventede effektivitetsforbedringer i andet halvår.
BALANCERER VÆKST OG PROFITABILITET
– Vi ser effekten af vores tiltag, og særligt i tredje kvartal har vi ligget foran sidste år, men det tager lidt længere tid at få realiseret forbedringerne, end jeg oprindeligt havde planlagt, siger Søren Krogh Knudsen.
Et centralt nøgletal i den forbindelse er effektivitetsprocenten, som er den udfaktureringsgrad, selskabet sigter efter. Profitabiliteten på kort sigt skal også balanceres i forhold til ambitionerne om at skabe vækst fremadrettet.
– Det er en balancering. Profitabiliteten kan godt komme hurtigere op, men jeg vil gerne have, at den organiske vækst bliver ved med at være der. Når vi hyrer og får nye eksperter ind, så falder effektiviteten kortvarigt, da de ikke kan udfaktureres fra dag 1. Så på den måde ligger jeg hele tiden og balancerer resultatet, forklarer Søren Krogh Knudsen.
.\\˙ MarketWire







