Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Simcorp underskriver stor syv-årig abonnetmentslicenskontrakt – NY

MarketWire

fredag 30. december 2022 kl. 8:58

Simcorp har underskrevet en stor syv-årig abonnementslicenskontrakt med en unavngiven aktivejer lokaliseret i regionen Europa, Mellemøsten og Afrika.

Det skriver Simcorp fredag morgen i en meddelelse.

Aktivejeren, der typisk kan være en pensionskasse eller en fond, vil udnytte hele Simcorps front-to-back-produktsuite på tværs af hele selskabets række af aktiver, inklusive på offentlige og private markeder.

Skiftet til Simcorp vil muliggøre en mere effektiv eksekvering af aktivejerens globale investeringsstrategier samt strømline og konsolidere selskabets løsningslandskab og -setup, skriver Simcorp.

Hermed har den danske finanssoftwarekoncern fået annonceret en kontrakt på falderebet før årsafslutningen.

Simcorp har tidligere år haft en stærk ordreslutspurt frem til årsskiftet, og ved det seneste regnskab var det håbet hos topchef Christian Kromann, at det billede skulle gentage sig i 2022.

Finanssoftwareselskabets forretningsmodel er sådan, at det meste af licensforretningen lander i årets sidste kvartal.

Simcorp har dog i årets løb været udfordret af det makroøkonomiske klima, som får kunderne til at blive mere forsigtige med at træffe beslutninger.

Det ramte ordreindgangen i tredje kvartal og fik selskabet til at nedpræcisere sine forventninger til den nedre del af tidligere udmeldte intervaller.

Her blev der dog også meldt om “godt momentum” for fjerde kvartal.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank