Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Tysk centralbankchef: Tæmning af inflationen kræver flere tiltag

MarketWire

mandag 02. januar 2023 kl. 11:12

Der skal yderligere tiltag til, hvis stigningen i forbrugerpriserne skal begrænses og inflationen tilbage på den ønskede kurs på 2 pct. om året.

Det siger Joachim Nagel, der er tysk centralbankchef og ECB-rådsmedlem, i et interview med Zeitschrift für das gesamte Kreditwesen ifølge Bloomberg News.

– Vores månedlige undersøgelser af selskaber og husholdninger viser en markant stigning i de langsigtede inflationsforventninger, siger han.

– Jeg tror fortsat, at vi er nødt til at ændre pengepolitikken for at bremse og vende tendensen, fortsætter han.

Den Europæiske Centralbank, ECB, hævede i 2022 sin indlånsrente med 250 basispoint. Flere i centralbanken har varslet, at flere renteløft venter i 2023.

Sidste uge udtalte ECB-chef, Christine Lagarde, ifølge Bloomberg News, at det “vil være endnu værre”, hvis inflationen får lov til at forankre sig i økonomien.

Samme pointe gentager Joachim Nagel i interviewet, hvor han fortæller, at det vil være fejlagtigt at holde igen med renteløftene nu, af frygt for at de højere låneomkostninger vil skade den økonomiske vækst.

– Så vil vi være tvunget til at stramme pengepolitikken langt mere voldsomt længere ud i fremtiden, hvilket vil putte endnu mere pres på økonomien, forklarer han.

Den tyske centralbankchef er dog optimistisk omkring den økonomiske situation i Tyskland, som han venter kun vil blive ramt af en mild recession. På mellemlang sigt venter Joachim Nagel, at inflationen kan blive tæmmet.

Inflationen i eurozonen blev i november opgjort til 10,1 pct. – et fald fra 10,6 pct. i oktober. I Tyskland voksede forbrugerpriserne 10,0 pct. i november på årsbasis mod en stigning i forbrugerpriserne i oktober på 10,4 pct.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Udløber snart
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank