Der er i løbet af formiddagen tikket inflationstal ind fra flere af de tyske delstater som forret til eftermiddagens samlede tyske inflationsopgørelse.
De har vist markante og overraskende prisfald i årets sidste måned, og det sender renter og euro ned, mens aktiemarkedet stiger.
– De vidner stort set samstemmende om, at de tyske priser faldt i december. Det var også ventet på forhånd, men det tyder på, at prisfaldet er markant større end ventet. Det betyder også, at investorerne nu har lagt i kakkelovnen til en positiv overraskelse i form af et stort fald i den tyske inflation for december senere i da, skriver Søren Kristensen, der er cheføkonom hos Sydbank.
Det toneangivende tyske DAX-indeks stiger tirsdag ved middagstid 1,2 pct., mens renten på den tiårige tyske statsobligation er faldet 8 basispoint til 2,37 pct. siden mandag eftermiddag.
– Vores foreløbige beregninger viser, at den tyske HICP-inflation kan lande under 10 pct. På forhånd havde investorerne forventet en inflation på hele 10,7 pct. Hvis vi får ret, er der altså tale om en rigtig god nyhed, lyder det videre fra Søren Kristensen.
Det vil betyde mindre pres på tyske forbrugere og virksomheder, men betyder også at Den Europæiske Centralbank, ECB, kan holde lidt igen med renteløftene.
– Vi ser også positivt på de foreløbige tal, men man skal samtidig huske, at en hjælpepakke fra den tyske regering betyder markant lavere gasregning i december. Faktisk kan det være med til at trække energiregningen ned med næsten 10 procent sammenlignet med november. Derfor kan vi godt se inflationen stige igen i januar, skriver Sydbanks cheføkonom.
Samtidig vil inflationen renset for energi og fødevare næppe vise et tilsvarende fald, og derfor skal man ifølge Søren Kristensen være forsigtig med at fejre alt for tidligt.
– Vi vurderer nemlig langtfra, at det betyder, at ECB kan slappe af. Derfor ser 2023 fortsat meget svært ud for tysk økonomi. Det ændrer dog ikke på, at formiddagen har været fyldt med gode nyheder på inflationsfronten, skriver han.
.\\˙ MarketWire







