Loretta Mester, som er chef for den amerikanske centralbank Federal Reserves, Feds, afdeling i Cleveland, ser tegn på, at centralbankens mange renteforhøjelser nu virker og er begyndt at “slukke” inflationen. Der er dog behov for yderligere renteløft.
– Vi begynder at se den slags udvikling, vi har brug for at se, siger hun i et interview med The Associated Press.
– Gode tegn på, at tingene bevæger sig i den rigtige retning. Det er vigtige input til, hvordan vi tænker omkring, hvor pengepolitikken har behov for at være.
Loretta Mester anses for at høre til blandt høgene i centralbankens ledelse. Altså den gruppe, der taler mest for højere renter.
– Jeg ser stadig en større risiko komme fra at gøre for lidt, siger Cleveland-direktøren da også.
Den amerikanske centralbank hævede sidste år renten syv gange fra omkring nul til 4,25-4,50 pct. for at bekæmpe den høje inflation, og bankens ledelse har senest signaleret flere løft i år på 1,00 pct.point til 5,375 pct.
Markedet tror dog på en top i renten til juni i 4,88 pct., inden investorerne satser på nedsættelser til 4,37 pct. inden nytår. For det kommende rentemøde den 31. januar og 1. februar er forventningen et løft på 25 basispunkter.
– Vi er endnu ikke ved 5 pct., vi er ikke over 5 pct., hvilket, jeg tror, vil blive nødvendigt taget mine prognoser for økonomien i betragtning. Jeg tror bare, vi bliver nødsaget til at fortsætte, og vi vil på mødet diskutere hvor meget, lyder det fra Loretta Mester.
.\\˙ MarketWire







