DSV er altid på udkig efter opkøbsmuligheder, og transport- og logistikselskabet har appetit på både små og store opkøb .
Det fortæller DSV’s driftsdirektør Jens Lund til MarketWire efter transport- og logistikselskabets regnskab for fjerde kvartal 2022.
DSV er de seneste år vokset kraftigt ved en række store opkøb af blandt andet amerikanske UTI, schweiziske Panalpina og seneste kuwaitiske GIL, der alle primært har været drevet af ønsket om at øge aktiviteterne inden for luft- og søforretningen.
Interessen i store opkøb består, forklarer Jens Lund, der dog også henviser til nogle andre forretningsområder, der kan blive styrket via opkøb.
Geografisk kunne DSV’s driftschef godt ønske sig at være lidt større inden for lagerforretningen i USA.
Driftsdirektøren ønsker sig også en stærkere e-commerce-forretning, der blandt andet står for driften af eksempelvis Magasins onlineforretning med lager, plukning og forsendelse af pakker.
– Vi vil gerne have en større repræsentation inden for det der, så vi kan følge med markedet, siger Jens Lund.
Et område som transportløsninger til medicinalsektoren, som har meget høj strukturel vækst, er også et fokusområde for DSV, der invester organisk i området.
– Det er jo klart, hvis vi kan købe noget aktivitet op, der kan styrke det der. Så vil vi jo selvfølgelig gerne kigge på det.
De store opkøb DSV har foretaget inden for Air & Sea har være globale opkøb, mens opkøb inden for vejdivisionen, Road, eller lagerdivisionen, Solutions, ifølge Jens Lund i højere grad vil være mere målrettede for at få geografiske eller vertikale kompetencer ind i forretningen.
– En stor del af vores fremdrift har jo været, at vi har været gode til noget og kunne vokse selv, men vi har da også tit købt noget til. Der har gjort, at så fik vi nogle nye kompetencer. Det er egentligt den måde, vi gør det på, siger Jens Lund, der fortsætter:
– Det kan både være stort og småt. Vi har jo egentlig appetit på det meste.
Blandt de store potentielle opkøb har DSV i snart trekvart år været sat i forbindelse med et opkøb af den tyske logistikkæmpe DB Schenker , hvor der har været spekuleret i priser på op til 150 mia. kr.
.\\˙ MarketWire







