Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Mærsk/CEO: Nybygninger til markedet giver bekymringer for andet halvår

MarketWire

onsdag 08. februar 2023 kl. 10:37

Shippingmarkedet ser lige nu sværere ud, end det har været længe, og særligt i andet halvår kan mørke skyer være i vente.

Det fortæller Vincent Clerc, topchef i A.P. Møller-Mærsk, på et pressemøde efter regnskabet for fjerde kvartal.

Det skyldes især det antal af nye skibe, der finder vej til markedet, efter at konkurrenterne har bestilt nye skibe i stor stil.

– Vi ved ikke, hvad fremtiden indebærer – på ocean har vi bekymringer om andet halvår og det antal nybygninger, der kommer ind. Det giver usikkerhed om, hvordan det kommer til at flaske sig, siger han.

Et stort antal nye skibe betyder mere kapacitet i markedet, og det kan få betydning for raterne, der siden september er styrtdykket fra tårnhøje niveauer skabt af coronapandemien.

– Vi har set en stor rettelse på de kortsigtede rateniveuaer. Nu har de stabiliseret sig selv, og det gør de på noget lavere niveau, end vi hidtil har set, men ikke katastrofalt, siger Vincent Clerc.

– Det tager vi som et tegn på normaliseringsprocessen efter så høje fragtrater. Det er noget, der går stræk, og det vil tage tid at finde den nye balance, lyder det videre.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank