Luften siver ud af ballonen, der blev pumpet op på de kinesiske aktiemarkeder efter genåbningen af verdens næststørste økonomi. De udenlandske investorer har skruet gevaldigt ned for køb af kinesiske aktier, da håbet om et genåbningsrally overskygges af bekymringer over faldende fragtmængder og svagt salg af både boliger og biler.
Det bredt fulgte aktieindeks CSI 300 steg 18,5 pct. i de tre måneder fra november til og med januar, men er siden faldet knap 3 pct. i februar, hvor udenlandske køb af kinesiske aktier via handelsforbindelsen mellem Hongkong og fastlandet – kaldet Stock Connect – er droppet markant.
Hidtil i februar har udenlandske investorer købt fastlandsaktier for netto 16,6 mia. yuan (2,4 mia. dollar) gennem handelsforbindelsen, hvilket er et fald fra 89,1 mia. yuan i samme periode sidste måned og rekordhøje 141,2 mia. yuan for hele januar.
Der har været kapitaludstrømning fra udenlandske investeringer i seks af de 13 handelsdage i februar, mod kun én netto negativ dag i januar.
– Det meste af det indledende genåbningsvanvid ligger bag os nu, vurderer Asien-økonom Carlos Casanova fra den schweizisk privatbank UBP i Hongkong ifølge Nikkei Asia.
CSI 300 steg fra et lavpunkt i 2022 på 3508,7 i slutningen af oktober, hvor meget af fremgangen kom efter, at regeringen i Beijing lavede en U-vending i den strikse nul-covid 19 strategi i december.
Men selv mens de markant stigninger stod på, var mange udenlandske investorer langt fra entusiastiske.
Ifølge chefen for global aktie strategi hos Citi Investment Research, Robert Buckland, betød ændringen, at det kinesiske marked nu bevægede sig fra at være “fuldstændig uinvesterbart” til at være en “problemfyldt aktivklasse”.
Bekymringerne er for nylig blevet understøttet af ringe data fra det kinesiske ejendomsmarked, fra havne-aktiviter og elbilproducenter, samt stigende renter i USA og øgede geopolitiske spændinger, efter at USA skød den formodede kinesiske spionballon ned.
Ifølge analytiker Maggie Wei fra Goldman Sachs Asia er den mest presserende bekymring hos investorerne, at tilstanden på landets ejendomsmarked gør det svært at estimere omfanget af det kinesiske økonomiske opsving, da ejendomsmarkedet er stærkt forbundet med forbrugsefterspørgslen.
– Uden stabilisering eller opsving i ejendomssektoren spekulerer investorerne på, om lempelse af covid-kontrollen alene kan generere høj encifret år-til-år vækst i husholdningernes forbrug, skriver Maggie Wei i et notat ifølge Nikkei Asia.
Januars ejendomssalgstal var langt fra opmuntrende. De statsejede enheder som Poly Development and Holdings Group og China Resources Land registrerede godt nok en årsvækst i kontraktsalget på over 4 pct., men de fleste private ejendomsudviklere rapporterede tocifrede drop, hvor salget CIFI Holdings Group faldt 41 pct., mens China SCE Group Holdings og hos Guangzhou R&F Properties måtte notere sig salgsdrop på henholdsvis 39 pct. og 71 pct.
Ejendomsanalytiker Kelly Chen fra Moody’s Investors Service, forudsiger, at flere små udviklere vil misligholde deres lån i år, da politisk støtte hovedsageligt kommer statsejede og private udviklere på det højeste niveau til gode. Kreditbureauet forventer “ikke et V-formet opsving” i sektoren i år.
– Ejendomsmarkedet ser stadig ud til at være i et lavpunkt, da potentielle boligkøbere holder stærkt fast i en afventende holdning, vurderer det kinesiske mæglerfirma CLSA, som har haft 32 analytikere i 24 kinesiske byer i januar.
Også bilsalget er blevet ramt i takt med at regeringen udfasede incitamenter til køb af elbiler og traditionelle biler i januar. BYD var den eneste store børsnoterede producent, der rapporterede år-til-år salgsvækst i sidste måned. SAIC Motors, Guangzhou Automobile Group, Dongfeng Motor Group, Great Wall Motor og Geely Automobile Holdings havde alle et tocifret fald i det samlede salg.
.\\˙ MarketWire
