Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Nykredit-chefstrateg: Forlænget inflationskamp spænder ben for aktier

MarketWire

mandag 27. februar 2023 kl. 14:59

Bedre aktivitetsindikatorer end ventet kombineret med negative inflationstal har skabt frygt for en forlænget inflationskamp.

Det kan spænde ben for årets aktieoptur, vurderer chefstrateg Frederik Engholm-Hansen fra Nykredit Markets, som fastholder en defensiv bias i sin investeringsstrategi.

– Stærkere vækst og kraftigere inflation er ikke nogen gunstig cocktail, hvilket netop afspejles i centralbankmedlemmernes retoriske stramning. Den stramning skal også ses i lyses af, at finansielle vilkår generelt var lempet af markedet fra oktober til januar, siger Frederik Engholm-Hansen.

Markedsmæssigt har de nye signaler vist sig i en indregning af en højere peak-rente, hvilket afspejler sig i obligationsrenterne.

– Det forventede renteniveau i tredje kvartal 2023 er rykket markant op, konstaterer chefstrategen.

Markedet ser nu den ledende amerikanske rente – Fed Funds – på 5,4 pct. i september, hvilket er 50 basispoint højere end markedet ventede bare 3-4 uger tidligere.

– Aktiemarkedet har indtil videre modstået den proces udmærket. Globale aktier har tabt 3 pct. i februar, men er efter en robust januar i et solidt plus år-til-dato.

– Vi er langt fra overbeviste om, at det plus kan opretholdes på kort sigt. Så vi fastholder den overordnede defensive bias i vores investeringsstrategi, siger Frederik Engholm-Hansen.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank