Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

Betingede aftaler er mere end blot fugle på taget mener Nordnet

MarketWire

onsdag 01. marts 2023 kl. 7:37

Vestas er gennem de seneste måneder blevet valgt som foretrukken leverandør til flere store aftaler. Ordrerne er dog ikke kommet i hus endnu – men Per Hansen, der er investeringsøkonom i Nordnet, betegner dem som “lyspunkter”.

– Der er tale om mere end blot fugle på taget, siger han om valget af Vestas til projekter i Sydkorea, Tyskland og Brasilien.

– Vestas annonceret flere interessante potentielle ordrer for fremtiden, som tegner godt for deres 15 MW (megawatt) mølle, vurderer han.

Men en ting skinner dog i øjnene, mener han: Ordreindgangen for 2021 og hovedparten af 2022 var set i et længere perspektiv for lav for Vestas.

– Selv om energipriserne er høje, kniber det med at få kunderne til at afgive mange nye ordrer. Det kan måske hænge sammen med, at Vestas har annonceret flere større prisstigninger, der skal kompensere for stigende inputomkostninger og være med til at reetablere den indtjeningsmargin, som i 2022 alt i alt blev på minus 8 pct, og som i 2025 gerne skal være vendt til 10 pct. eller mere på EBIT-niveau, skriver Per Hansen i en analyse.

Tirsdag kom det frem, at Vestas er blevet valgt som foretrukken leverandør til det 1,6 gigawatt store tyske Nordseecluster-vindprojekt, og tirsdag aften oplyste vindmølleselskabet om en betinget aftale på det brasilianske marked om to landvindprojekter med en samlet kapacitet på 1,3 gigawatt.

Og i november sidste år blev det danske selskab valgt som foretrukken leverandør til det 1,3 gigawatt store flydende havvindprojekt Munmubaram i Sydkorea.

– På kort sigt har Vestas manglet både flere ordrer, højere priser og lavere inputomkostninger. I løbet af 2023 vil inputomkostningerne begynde at falde markant og for 2024 vil den samlede effekt af lavere omkostninger, og leverance af ordrer med en bedre profitabilitet sammen med forhåbentlig væsentlig flere og ubetingede ordrer begynde at gøre forskellen, påpeger Per Hansen.

I følge Marketscreener.com venter analytikerne en svag men dog positiv indtjening i 2023, en væsentlig forbedring i 2024 og tæt på Vestas egne forventninger om en 10 pct.s EBIT-margin i 2025, fremgår af Nordnet-analysen.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Udløber snart
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank