Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind

GN/fmd: Konkurrenters kopi af forretningsmodel er en blåstempling

MarketWire

onsdag 15. marts 2023 kl. 10:49

GN har ifølge selskabets afgående bestyrelsesformand, Per Wold-Olsen, en unik forretningsmodel, der vil gøre selskabet i stand til fortsat at vinde markedsandele og vende tilbage til samlet positiv organisk vækst efter et svært 2022, der på mange parametre endte skuffende for det danske selskab.

Et af argumenterne for GN’s forretningsmodel – med to selvstændige, men samarbejdende, forretningsområder inden for headsets og video-udstyr i form af GN Audio og høreapparater i form af GN Hearing – er, at flere konkurrenter begynder også at bevæge sig i den retning.

– Vi kan se, at konkurrenter forsøger at kopiere vores unikke forretningsmodel med audio og høreapparater. Vi tager det som en bekræftelse af, at vores strategi er den rigtige, siger Per Wold-Olsen i forbindelse med onsdagens ordinære generalforsamling hos GN.

Han nævner ingen konkrete eksempler, men henviser formentlig blandt andet til Demant og Sonova, der over de seneste år også har bevæget sig ind på markedet for headsets og forbrugerelektronik.

Med kommentaren ønsker Per Wold-Olsen også endnu en gang at slå fast, at det ikke er bestyrelsens eller direktionens opfattelse, at den rigtige strategi for GN vil være at splitte selskabet i to.

– I den seneste tid er vi i pressen blevet mødt med spørgsmål om, hvorfor vi ikke splitter virksomheden i to, siger Per Wold-Olsen.

– Vi mener ikke, at det vil være klogt, og det vil ikke skabe langsigtet værdi for aktionærerne, fortsætter den afgående bestyrelsesformand.

Han peger samtidig på, at det ikke er blot er hans holdning, men at det er bestyrelsens enstemmige indstilling, ligesom det også er opfattelsen i den nuværende direktion hos GN.

.\\˙ MarketWire

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Udløber snart
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank