Erhvervstilliden i eurozonen overrasker i april, hvor den er steget til det højeste i næsten et år. Det er et tegn på, at euroområdet kommer godt fra start ind i foråret, og dermed skubber til en afmatning af økonomien.
Det fremgår af økonom-kommentarer på den foreløbige opgørelse af PMI-barometeret, der måler indkøbschefers syn på aktiviteten i euroområdet.
– Tilliden præsterer en ny positiv overraskelse og stiger til det højeste i næsten et år. Fantastisk i en tid med kraftige rentestigninger, høj inflation og økonomisk usikkerhed efter Ruslands invasion af Ukraine, skriver Jeppe Juul Borre, cheføkonom i Arbejdernes Landsbank, og fortsætter:
– I samtlige måneder af 2023 har erhvervstilliden ligget over værdien 50, som indikerer økonomisk fremgang. Der er dog alene tale om en indikation og med de aktuelt større usikkerheder i økonomien, skal tallet tolkes varsomt.
Det samlede PMI for eurozonen landede på 54,4 mod 53,7 måneden før. Der var ifølge Bloomberg News ventet en indeksværdi på 53,7 blandt økonomerne.
Dagens tal viser dog også, at “den uundgåelige afmatning” bliver skubbet foran os, påpeger Bjørn Tangaa Sillemann, senioranalytiker i Danske Bank.
– Der er fortsat brug for en afmatning af europæisk økonomi for at få inflationspresset ned. Det er også, hvad vi venter, i takt med at den finanspolitiske medvind aftager, og pengepolitikken bliver strammet mere op, skriver Bjørn tangaa Sillemann.
– I sidste ende tror vi, at Den Europæiske Centralbank lægger mere vægt på den stærke servicesektor end svækkelsen af industrien, når den skal dosere pengepolitikken. Den stærke servicesektor øger sandsynligheden for, at store lønstigninger vil gøre høj inflation til et vedvarende problem, skriver Bjørn Tangaa Sillemann.
Underindekset for industrisektoren faldt til 45,5 fra 47,3 i marts, mens økonomerne havde ventet en stigning til 48,0.
For servicesektoren steg PMI’en til 56,6 fra 55,0 måneden før. Der var ifølge Bloomberg News ventet et fald til 54,5.
.\\˙ MarketWire