Novo Nordisk har fremlagt kvartalsregnskab samt de længe ventede hjerte/kar-data for Wegovy, og Novo-aktien handler lige nu kun om, hvor stort fedmemarkedet bliver. Det giver aktien et mere spekulativt præg end vanligt.
Novo Nordisk kan stadig ikke følge med efterspørgslen i markedet for Wegovy til behandling af svær overvægt. Derfor vil der være perioder, hvor forsyningen ikke matcher efterspørgslen i markedet. Novo fortsætter dog med at opskalere kapaciteten til at øge forsyningen, og samtidig arbejdes der med at reducere udbuddet af de lavere doser af Wegovy i USA for at sikre kontinuitet for de patienter, der har startet behandling.
Fedmecasen ser altså fortsat ud til at kunne vokse ind i himlen. Novo Nordisk fastholder dog sine forventninger om et topsalg på Wegovy på 25 mia. kr., hvilket ligger markant under markedets forventninger.
Tidligere pegede nogle analysehuse på et topsalg på 40 mia. kr., ligesom det i markedet forventes, at Novo Nordisks målsætning om et topsalg på 25 mia. kr. allerede realiseres i år. Vi venter, at Novo Nordisk vil løfte sin målsætning for fedmemarkedet, når man har et bedre overblik over produktionskapacitetens udvikling.
Det kan blive et ganske afgørende øjeblik, når investorernes drømme pludselig får noget helt konkret at sammenligne med.
Toplinjeresultaterne fra det såkaldte SELECT studie, som undersøger den hjerte-/karmæssige sikkerhed ved Wegovy, viste en statistisk signifikant reduktion af risikoen for hjerte/kar-tilfælde med 20 pct. Det er stærke resultater, da studiet var designet til at vise en reduktion af risikoen for hjerte/kar-tilfælde på 17 pct. Og flere i markedet havde ventet 15 pct.
Investorerne reagerede med det samme og løftede aktien med 17 pct. og vurderede dermed implicit, at de stærke data er ca. 400 mia. kr. værd for Novo. Novo Nordisk venter at indsende registreringsansøgning med opdatering af indlægssedlen i både USA og Europa i 2023.
SELECT studiet har også undersøgt, om Wegovy kan forebygge udviklingen af diabetes, har en effekt på søvnapnø, nyresygdom, højt blodtryk, kolesterolniveau og hjertesvigt. Novo vil senere på året offentliggøre detaljerede resultater fra studiet også med fokus på yderligere ovennævnte effekter ved en medicinsk konference.
Der er en forhøjet risiko for hjerte/kar-hændelser forbundet med svær overvægt. Vi vurderer derfor, at de gode data fra SELECT-studiet vil skabe yderligere incitament blandt læger for at udskrive Wegovy behandling i længere tid og dermed skabe et endnu større marked for Wegovy.
Vi venter også, at resultaterne vil medvirke til, at patienterne kan opnå tilskud til Wegovy på en række markeder, da netop disse data bør kunne overbevise de største indkøbere/sygeforsikringer på markedet om at give tilskud til Wegovy.
SELECT dataene lover også godt for de næste generationer af vægttabsmidler fra Novo Nordisk, som potentielt kan vise endnu større reduktioner af hjerte-kar-hændelser. Fremad vil fokus være på offentliggørelsen af de detaljerede SELECT data, som ventes offentliggjort på en medicinalkonference senere på året, og fase 3 data på Cagrisema. Endelig vil vi holde øje med den kvartalsvise performance især i salget af fedmemidler.
Frank Hørning Andersen
Disclaimer: Læs her om ØU’s aktieanalyser
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.