Vi ser nu forudsætningen for yderligere kursstigninger på aktiemarkerne, og det betyder, at vi i starten af ugen vil omlægge det meste af porteføljen, så vi kommer op på en investeringsandel på 80-100 %.
Vores udgangspunkt er, at vi aktuelt har 40 % af kapitalen placeret i danske aktier. Det betyder at vi i princippet har plads til 4-6 nye aktier. Da vi fortsat ser store problemer i den globale økonomi, vil vi især gå efter mere defensive aktier, herunder biotek.
Som noget helt usædvanligt vil vi mandag og senere på ugen købe i alt to poster (altså svarende til 20 % af kapitalen) i Genmab. Aktien har på det seneste været lidt presset efter et større udenlandsk nettosalg, og det ser vi som et godt entrépunkt. I forlængelse af de seneste analyser i Økonomisk Ugebrev Nordic Biotech ser vi aktien som en ekstremt stærk både kort og langsigtet investering. Vi forventer, at det aktuelle salg stiger markant mere end ledelsens foreløbige forventninger.
Vi planlægger desuden indkøb af Pandora, som ser ud til at holde vækstsporet flot. Aktien handles til moderate 14 gange det forventede overskud i 2017, baseret på analytikernes forventning om en salgsvækst på godt 15 % i år og næste år. Vi overvejer også indkøb af Bavarian, Schouw & Co. og RTX.
I vores risikoplanlægning vil 2000-mærket for S&P 500 fortsat være et afgørende pejlemærke. Falder markedet ned under dette niveau, vil vi igen begynde at reducere aktieeksponeringen.
Aktuelt er vi i en situation, hvor de nye pengepolitiske stimulanser kan føre markedet 20 % højere op. Men stemningen kan også vende meget hurtigt, hvis fokus rettes mod nogle af de mere negative drivkræfter.
Morten W. Langer
Intro-pris i 3 måneder
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Fuld adgang til ugebrev.dk
- Nyhedsmails med daglige opdateringer
- Ingen binding
199 kr./måned
Normalpris 349 kr./måned
199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.
Allerede abonnent? Log ind her



