Bang & Olufsen (B&O) har i de første ni måneder af regnskabsåret 2024/25 hentet 13 pct. af omsætningen i segmentet Americas (USA/Canada), og der er planer om at ekspandere i USA. Den aktuelle situation med udsigt til toldsatser af ukendt størrelse mellem specielt USA og Europa kan trække tæppet væk under B&O’s vækstplaner, skriver redaktør Bruno Japp i denne analyse.
B&O-aktien fulgte med det generelle aktiemarked nedad, da Trump lancerede sine nye toldsatser, og det skyldes, at B&O er en global virksomhed med 93 pct. af omsætningen udenfor Danmark.
13 pct. af B&O’s omsætning er i de første ni måneder af regnskabsåret 2024/25 kommet fra USA/Canada, og med usikkerhed omkring det næststørste marked kunne man have forventet, at aktien ville falde betydeligt mere end gennemsnittet, da Trump fik helvede til at bryde ud på aktiemarkederne i slutningen af forrige uge.
Det skete ikke, og en forklaring kan være, at truslen fra den amerikanske præsident ikke er en nyhed for B&O’s investorer, samt at der underliggende er stor tillid til, at selskabet er i god gænge.
Situationen omkring konsekvenser af Trumps told omtales stort set ikke i B&O’s 3. kvartalsregnskab, som blev offentliggjort i tirsdags. Det dækker perioden frem til ultimo februar. Det nævnes blot ganske kort, at “Midt i geopolitiske usikkerheder, herunder de nyligt annoncerede toldsatser og muligheden for yderligere ændringer i tolden, fortsætter vi vores strategiske omstilling ved at investere provenuet fra vores nylige kapitalrejsning i fremtidig profitabel vækst.”
Til gengæld kan investorerne begynde at bekymre sig over, hvor holdbare B&O’s vækstplaner er, når de indebærer en planlagt vækst i USA. I det nye regnskab oplyses, at B&O fortsætter ekspansionen i USA: “Vi fortsætter vores ekspansion i USA. I Californien er vi ved at genopbygge en stærk tilstedeværelse i samarbejde med vores nye ressourcestærke og erfarne partner, med hvem vi vil åbne en række flagskibsbutikker. Tre butikker er i øjeblikket planlagt til at åbne i 2025/26.”
På investormødet bekræftede CFO Nikolaj Wendelboe da også, at B&O fortsætter sin USA-vækstplan.
På kort sigt fastholder man indtil videre de særdeles moderate forventninger til hele regnskabsåret, men det er lidt bekymrende, at en af forudsætningerne herfor lyder således: ”No significant impact from tariffs for the remainder of the year”.
CFO Nikolaj Wendelboe uddybede dette på investormødet, hvor han slog fast, at: ”So on the tariff timing, it’s correct that the full impact will not be until next financial year, but there will be some impact in Q4.”
Med andre ord ses en mindre effekt af den nye told på import til USA, antageligt fordi B&O allerede har en del lagre I USA, som er sendt afsted, før toldsatserne blev indført i denne uge, og der udestår kun et par måneder af regnskabsåret.
Vores bekymring går imidlertid ikke så meget på regnskabsåret 2024/25, som snart er slut. Bekymringerne vedrører i højere grad næste regnskabsår, hvor det er uundgåeligt, at en global handelskrig vil påvirke B&O med 13 pct. af sit salg i USA. Og med ekspansionsplaner netop der. Ledelsen holder dog en dør åben for justeringer i strategien, hvis det bliver ”nødvendigt”, antageligt med henvisning til, hvor de faktiske toldsatser lander om højst tre måneder.
Virkningen på dels den etablerede del af B&O’s USA-salg, og dels det fremtidige salg som følge af den planlagte ekspansion i USA, er nu usikker. Ikke mindst fordi B&O’s produktion i Kina ikke længere vil kunne eksporteres til USA uden en told på over 100 pct.
Umiddelbart trækker det i retning af, at B&O må opgive eller udskyde sin ekspansion i USA, til forholdene er mere afklarede, og muligvis omlægge en del af produktionen i Kina til andre lokaliteter.
Meget tyder også på, at selskabets ledelse overvejer andre muligheder for at afbøde effekterne: ”I lyset af de seneste udmeldinger om toldsatser, ser vi naturligvis på, om vi ønsker at gøre mere i forhold til prisstigninger – ligesom vi også ser på andre greb, vi har i forhold til vores forsyningskæde og vores partnere. Så vi har ikke tænkt os at bære hele omkostningen af dette i B&O, og helst vil vi slet ikke bære nogen del af omkostningen. Så alle parter i værdikæden, så at sige, må betale eller bære deres del af byrden”, sagde CFO Nikolaj Wendelboe.
Bruno Japp
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.