Kære læser
Som mange sikkert kan huske, var der engang gennemsigtighed på det danske aktiemarked med oplysninger om, hvilke finanshuse, der var nettokøbere, og hvem der var nettosælgere.
De kommercielle børsmarkedspladser (Nasdaq) tjener flest penge på de professionelle investorer, og derfor bliver markedspladsen indrettet efter dem – ofte på bekostning af de private investorer. Ja, det skete i hvert fald, da oplysninger, såkaldt broker statistik, blev droppet, så oplysningerne om handelsmønstre i dag er hemmelige.
Det har bestemt ikke gjort det nemmere at være privat investor. Man bliver så let som ingenting kørt over af et stort finanshus, før man når at blinke med øjnene.
Når det gælder handel med tegningsretter og investeringsforeninger, er de professionelle investorer ligeglade. Så her kan man fortsat se broker statistik. Og det er interessant læsning, når det gælder handel med tegningsretter i Ørsted, som jo er midt i en kapitalrejsning på 60 mia. kr.
Selvom flere af de store udenlandske banker er garanter på emissionen, er det bemærkelsesværdigt, at de også har købt tegningsretter med arme og ben i denne uge. For ca. 200 mio. kr. har de købt retter med Morgan Stanley og Goldman Sachs som største nettokøbere.
Største nettosælger er Danske Bank, som er dansk hovedbank på emissionen, med et nettosalg på 41 mio. kr., hvorefter følger Nordnet med et nettosalg på 17 mio. kr. At danske investorer er storsælgere, er jeg ikke overrasket over, fordi danske medier og kommentatorer nærmest har kørt en skræmmekampagne omkring Ørsteds situation.
Faktum er dog, at det danske grønne energiselskab sandsynligvis kommer til at stå meget stærkt med den kapitaltilførsel, som nu er sikker.
Ja, Ørsted er kørt ind i nogle alvorlige problemer i USA. Men energikoncernen råder forsat over en stribe grønne aktiver, og udviklingsprojekter, som de næste år vil skabe store og stigende overskud.
Midt i al elendigheden har analytikerne oveni købet den seneste måned opjusteret deres forventning til overskud per aktie (EPS) med 10 pct. for det kommende års overskud.
Vores bundlinje er, at når den aktuelle kapitalforhøjelse er overstået, vil Ørsted-aktien stille og roligt begynde en nye fremgangsperiode. Vi ser en stigning på 20-30 pct. de næste tre måneder.
Bemærk, at den positive historie også understøttes af, at grønne energiaktier for første gang i flere år viser positive takter. Som det fremgår af vores ETF-oversigt i denne udgave, ligger ETF Clean Energy nu i front den seneste måned.
Derfor – pas på med at springe på skræmmekampagnen. Vi har Ørsted i ØU’s Forsigtige Portefølje, købt tæt på den aktuelle kurs, og jeg ejer også aktien privat, indkøbt for nylig efter den store kursnedtur.
Mens det danske aktiemarked fortsat skranter med et afkast omkring nul, har begge Økonomisk Ugebrevs porteføljer leveret tilfredsstillende afkast. Den Kortsigtede Portefølje har et afkast lige over 11 pct. i år i forhold Copenhagen Benchmark indeks på et lille minus.
Den Forsigtige Portefølje ligger på plus 6 pct., også selvom vores beskyttelses ETF’er har kostet dyrt på det samlede afkast.
Ifølge Morningstar har fem afdelinger med danske aktier ud af ca. 50 afdelinger præsteret afkast over 6 pct., og tre ligger over 11 pct. Til gengæld har ni afdelinger et minusafkast på danske aktier i år.
God læselyst
Morten W. Langer
Chefredaktør
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.