Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Chefredaktøren har ordet – Fra eufori til panik til december-rally

Morten W. Langer

mandag 01. december 2025 kl. 11:49

Aktier
Kære læser

For halvanden måned siden var historien simpel:

Alle ville eje aktier og især de mest hypede som Nvidia og Bitcoin-baserede. Fed så ud til at have styr på økonomien, 2026 forventes at blive boostet af skatter og ny Trump-venlig sammensætning i den amerikanske centralbank. Indtjeningen i de store selskaber så stærk ud.

Oven i det: November/december plejer historisk at være gode aktiemåneder – især når markedet allerede er pænt oppe ved oktober.

Tilbage til virkeligheden

Så kom vi lige pludselig tilbage til virkeligheden. November blev en rutsjebane nedad: Først eufori, så mini-panik. Nervøsitet for udeblevne amerikanske rentenedsættelser og tvivl om holdbarheden af AI-boblen udløste en selvforstærkende aktienedtur.

De mest spekulative, underskudsgivende tech-aktier fik tæsk på 20–30 pct. Mange investorer blev tvunget til at sælge dér, hvor kurserne allerede var faldet meget på grund af limits. Spørgsmålet lød pludselig også: Er det her et nyt efterår som 2018 med et aktiekrak?

Under overfladen var der kaos: Porteføljer med store “tema-bets” – f. eks. ren AI, ren vækst eller ren small cap – svingede langt mere end det brede S&P 500-indeks. Med andre ord: Det amerikanske hovedindeks så nogenlunde roligt ud, men inde i maskinrummet brændte det for alvor på.

Tilbage ved toppen igen

Men det sluttede lige så hurtigt, som det startede. Og nu er vi næsten tilbage ved toppen igen.

Selv de investorer, der har været negative i månedsvis, har igen kastet sig fuldtonet ind i satsningen på et Jule-aktierally.

Blandt andet i Økonomisk Ugebrevs Forsigtige Portefølje, som aktuelt ligger på plus 12 pct. i år. Alle vil igen være med på toget. Optionsmarkedet bekræfter billedet: Investorerne købte call-optioner, som om intet kan gå galt.

Men denne gang er mønsteret anderledes. Det store kursfald i november har tvunget mange private og professionelle til at tage risiko af bordet. De samme indikatorer, der for få uger siden blinkede panik, er faldet tilbage mod normalen. Markedsbredden er blevet bedre: Det er ikke længere kun de syv største tech-aktier, der trækker læsset. Flere aktier og sektorer er begyndt at stige med.

AI begynder også at slå igennem i rigtige virksomheder. Ikke kun dem, der sælger AI, men dem der bruger det til at skære omkostninger og øge produktiviteten. Det giver et generelt løft i mange store og mellemstore virksomheder.

Ja, november var grim og kaotisk under overfladen. Men meget af den “dårlige luft” er nu ude af systemet. Indgangen til december er renere, roligere – og stadig med en stærk AI- og USA-historie i ryggen. Nvidia er kommet ned på jorden igen. Det samme er Bitcoin. Begge ligger fortsat underdrejet.

Til gengæld er der en stribe andre sektorer, som er begyndt at klare sig godt. Læs videre under sektortendens i denne udgave.

God læselyst

Morten W. Langer
Chefredaktør

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank