Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

DSV på vej mod nye ekstra milliardsynergier

Steen Albrechtsen

tirsdag 24. februar 2026 kl. 8:12

Jens H Lund - CEO hos DSV
Jens H Lund – CEO hos DSV

Årsregnskabet fra DSV viser, at integrationen af gigantopkøbet DB Schenker for alvor accelererer. De direkte synergier fra opkøbet kommer hurtigere end tidligere forventet. Og nu begynder DSV’s ledelse også at gøre klar til at finde nye milliarder via omkostningsbesparelser og synergier i den nye koncern efter sammenlægningen, skriver redaktør Steen Albrechtsen i denne analyse.

Fortællingen om det gigantiske DB Schenker opkøb har i den grad ændret sig over de seneste par kvartaler. Hvor investorerne for et halvt år siden var utålmodige, er billedet klart anderledes nu, hvor DSV melder om solid fremdrift og endda fremrykning af integrationen.

I praksis betyder det, at ledelsen allerede ved udgangen af 2026 forventer at være på plads og klar til at høste alle synergier fra 2027 på ni mia. kr. I 2026 ventes en effekt på fem mia. kr., hvilket er lidt mere end den tidligere udmelding. De store engangsposter til integrationen vægter kortvarigt i den modsatte retning Men mere kan være på vej efterfølgende som en del af en effektiviseringsøvelse, hvor bl.a. AI/tech får stor betydning for at skabe flere effektiviseringer. Det lød bestemt som et emne til den kommende kapitalmarkedsdag den 12. maj, som DSV’s CEO Jens Lund selvsagt ikke ville afsløre alt for meget om på nuværende tidspunkt.

Han gik dog så langt som til at sige, at det var et ekstra ”synergi”-potentiale, der skal måles i milliarder, selvom man lidt mere filosofisk kan diskutere, om det er egentlige synergier eller bare helt normale fortsatte effektiviseringer og stordrift i den nu gigantiske DSV-forretning.

Et andet emne er driftsmarginen i Road-forretningen, som lå på 4,3 pct. i 4. kvartal 2025 (og 3,5 pct. for helåret).

For et par år siden var det tal 5-6 pct., men der er tilsyneladende et endnu større potentiale her. Det er i hvert fald ambitionen, og basalt handler det om, at man i DSV’s øjne med sammenlægningen ikke kun lægger to forretninger med to netværk sammen til en forretning og smider det ene netværk.

Man kombinerer de to og forsøger at starte fra nul med at designe dét optimerede netværk, man har brug for til den samlede forretning.

I det optimistiske scenarie kan det måske endda være muligt at ende med, at man lidt forsimplet kan smide et netværk væk, og måske endda lidt mere, så 1+1 måske kan give et tal <1, når vi taler omkostninger. Når forretningen/volumen samtidig er markant større, er det åbenlyst, at det kan øge marginen.

Ambitionen eller det fjerne pejlemærke (”gravitate towards”) blev indikeret som en tocifret margin, og det vil selvsagt være en markant og bemærkelsesværdig forbedring. Fra strategi til realisation er der normalt et langt stykke. Men det langsigtede marginpotentiale i Road ser nu til at blive endnu et interessant emne på kapitalmarkedsdagen. 2025 var et år præget af integrationen og store makroøkonomiske og geopolitiske udfordringer. DSV nåede i land med et EBIT på 19,6 mia. kr. før særlige omkostninger.

For det nye år er guidance på 23-25,5 mia. kr. i EBIT, hvilket i forhold til præstationen i 4. kvartal på 5,6 mia. kr. syner en smule til den lave side, ikke mindst når man tager højde for ca. 4 mia. kr. i høstede synergier i 2026.

Efter integrationen har DSV en tungere eksponering mod Europa. Og der blev det interessant nok i forhold til andre danske peers indenfor transportsektoren (såsom NTG og DFDS på de hjemlige breddegrader) nævnt, at man forventer en gradvis bedring af Road-markedet hen over året med en ”flad-til-lav-encifret” vækst.

Selvom de europæiske virksomheder har det svært, er en driver for udviklingen bl.a. udsigten til de store statslige summer, der pumpes ud i økonomierne via investeringsprogrammer i forsvar m.m.

Steen Albrechtsen

DSV

Intro-pris i 3 måneder

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

199 kr./måned

Normalpris 349 kr./måned

199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Relaterede nyheder

Jobannoncer

Chief Financial & Operating Officer (COO/CFO) for Centre for Ancient Environmental Genomics
Region Hovedstaden
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Økonomimedarbejder
Region Syddanmark
Økonomikonsulent med indsigt i socialområdet
Økonomikonsulent
Region Hovedstaden
Økonomichef til Danmarks førende online havecenter
Økonomichef
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag ØU’s rapport om Top 40 Ledelseskonsulenter gratis.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank