Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Pensionsselskabers aktiesalg efter skuffende klimaresultater

Claus Strue Frederiksen

torsdag 14. maj 2026 kl. 15:25

Anders Schelde - AkademikerPension
Anders Schelde – CIO i AkademikerPension

Flere danske pensionsselskaber oplever, at selskaber i deres investeringsporteføljer nedjusterer deres klimaindsats, viser en undersøgelse, som Økonomisk Ugebrev har udarbejdet. Den viser også, at flere pensionsselskaber på det seneste har frasolgt selskaber på grund af utilfredsstillende klimaresultater, skriver redaktør Claus Strue Frederiksen i denne del to af temaet om pensionssektorens arbejde med klima.

Flere store danske pensionsselskaber oplyser til Økonomisk Ugebrev, at de for nylig har frasolgt selskaber på grund af skuffende resultater på klimaområdet. I 2025 ekskluderede Industriens Pension oliegiganten Exxon, fordi selskabet forsøgte at indskrænke aktionærernes rettigheder med henblik på at mindske indflydelsen fra investorer, der ønskede at lægge pres på selskabets omstilling.

Også Danica Pension og Velliv melder, at de på det seneste har frasolgt selskaber grundet manglende klimaresultater. Ulla Benediktson, Head of Responsible Investments i Velliv, understreger dog, at Velliv i samme periode har inkluderet flere selskaber i investeringsuniverset grundet forbedringer på klimaområdet, end de har frasolgt grundet manglende resultater.

Andre pensionsselskaber melder, at de ikke for nylig har frasolgt selskaber på grund af skuffende klimaresultater. Det gælder blandt andet AkademikerPension, PenSam og PFA.

”Vi mener, at klimaområdet for os fremadrettet er et oplagt emne for aktivt ejerskab, da vi allerede har foretaget et omfattende fossilt frasalg,” siger Anders Schelde, CIO i AkademikerPension.

Store danske pensionsselskaber som AkademikerPension, Industriens Pension og PenSam oplever også, at mange af selskaberne i deres investeringsporteføljer på det seneste er begyndt at nedjustere deres klimaindsats, eksempelvis ved at droppe eller nedjustere deres klimamål, viser en undersøgelse, Økonomisk Ugebrev har udarbejdet. Læs mere om undersøgelsen nederst i artiklen.

“Efter en årrække, hvor mange af de højtudledende selskaber har sat forholdsvist ambitiøse klimamål, gennemgår vi en periode, hvor selskaber i højere grad revurderer ambitionsniveau og tidshorisonter. Omstillingen viser sig i stigende grad at være mere kompleks og kapitalintensiv end tidligere antaget. Flere selskaber indikerer, at realiseringen af klimamål vil tage længere tid end oprindeligt planlagt,” siger Ann-Louise Winther, chef for ansvarlige investeringer i Industriens Pension.

Hun vurderer, at udviklingen skyldes flere forhold. Blandt andet et ændret geopolitisk og makroøkonomisk miljø, hvor fokus på energisikkerhed, inflation og geopolitiske spændinger i mange lande har skubbet klima i baggrunden.

”Det står nu også mere klart, at en række centrale teknologier – herunder carbon capture, Power-to-X og visse lagringsløsninger – endnu ikke er modne eller skaleret i det omfang, der tidligere var forudsat. Det har øget afhængigheden af politisk støtte og stabile rammevilkår, som i flere lande har vist sig utilstrækkelige eller inkonsistente,” siger Ann-Louise Winther.

Fokus på det grønne

Billedet er dog langt fra entydigt. Andre pensionsselskaber har en mere positiv oplevelse af udviklingen. Danica Pension, PFA og Velliv ser ikke en generel tendens til, at selskaber nedjusterer deres klimaambitioner.

”Det er ikke den udvikling, vi oplever – tværtimod. Blandt virksomhederne i vores portefølje i både Q1 2025 og Q1 2026 er antal virksomheder uden klimamål faldet. Og antallet med klimamål godkendt af Science Based Targets initiative, som vi betragter som den mest ambitiøse måltype, er steget,” siger Ulla Benediktson fra Velliv.

Rasmus Bessing, direktør, ESG Investments & Products, i PFA, er enig: ”Langt de fleste selskaber fastholder deres fokus på grøn omstilling – klimarisiciene er der i høj grad stadigvæk, og det er selskaberne også opmærksomme på.”

Er selskaberne godt på vej til at indfri klimamål?

Økonomisk Ugebrev har spurgt de ni danske pensionsselskaber, der indgår i denne undersøgelse, hvorvidt de oplever, at selskaberne i deres portefølje er godt på vej til at indfri deres klimamål, herunder mål som inkluderer CO2-aftrykket fra værdikæden, det såkaldte scope 3.

Hovedparten af pensionsselskaberne hælder til, at porteføljeselskaberne generelt er godt på vej til at indfri deres klimamål, men at billedet ikke er entydigt. Eksempelvis oplyser Andreas Stang, investeringschef i Danica Pension, at de ser fremskridt, men at billedet er nuanceret.

Den fulde artikel kan læses her.

Claus Strue Frederiksen

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag den seneste udgivelse af Finans – det førende magasin om den danske finanssektor.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank