Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Q1: Hvilke banker er bagefter og hvilke er foran med at sænke udlånsrenten

Per Grønborg

tirsdag 27. maj 2025 kl. 18:25

Adm. Direktør Peter Hupfeld fra Vestjysk Bank, der har sænket renten med 58 pct. af det, banken hævede renten med

I et marked med hyppige rentesænkninger og banker, der ændrer kunderenter med en vis forsinkelse og sjældent helt synkront, har finansanalytiker Per Grønborg analyseret, hvilke banker, der har sænket renterne mest siden udlånsrenten toppede, og hvor meget de efterfølgende har sænket udlånsrenten med. Nationalbanken har sænket renten med 29 pct. af den forhøjede rente i 2022/23. Men de fleste banker har sænket udlånsrenten endnu mere – hvis vi måler i forhold til de udlånsrentestigninger, de gennemførte over for deres kunder. Måles i absolutte termer har fire banker sænket udlånsrenten mere end Nationalbanken, siden renten toppede, skriver Per Grønborg.

I den tidligere artikel kiggede jeg på udviklingen i de enkelte bankers nettorenteindtægter. Her vil jeg gå et spadestik dybere og se på, hvilke ændringer de enkelte banker har gennemført i deres udlånsrenter over for kunderne:

Generelt toppede udlånsrenten i slutningen af 2023, og den er for alvor faldet fra 3. kvartal 2023. Bankernes gennemsnitlige udlånsrente (ex. realkredit) toppede med en median på 6,66 pct. – en stigning 3,03 pct. siden 2. kvartal 2022, umiddelbart inden nationalbanken startede med at hæve renten.

Størst var stigningen i den gennemsnitlige udlånsrente der ramte kunderne hos Ringkjøbing Landbobank (3,59 pct.), Sydbank (3,43 pct.) og Grønlandsbanken (3,34 pct.). Alle dog klart mindre end Nationalbankens rentehævning på 4,2 pct.

Mindste stigning i udlånsrenten, kunderne som har betalt, har været hos Sparekassen Sjælland-Fyn (2,35 pct.), DAB (2,48 pct.) og Nordfyns Bank (2,62 pct.).

Siden udlånsrenten toppede, er medianrentenedsættelsen på 1,13 pct. – lidt mindre end Nationalbankens rentenedsættelse på 1,23 pct.

Analysen viser, at kunderne i gennemsnit har fået den største rentenedsættelse hos Grønlandsbanken (1,82 pct), Vestjysk Bank (1,61 pct.) og Sydbank (1,28 pct.). De har altså alle sænket kundernes udlånsrente mere end Nationalbanken.

De mindst rentenedsættelser er kommet fra DAB (0,50 pct.), Føroya Banki (0,63 pct.) og Sparekassen Sjælland-Fyn (0,92 pct.).

For aktieinvestoren er specielt den seneste udvikling interessant. I 1. kvartal 2025 satte Grønlandsbanken (0,61 pct), Vestjysk Bank (0,61 pct.) samt Fynske Bank og Spar Nord (begge 0,56 pct.) deres renter mest ned. De mindste rentenedsættelser kom fra Føroya Bank (0,12 pct.), Skjern Bank (0,28 pct.) og DAB (0,30 pct.).

Risikoen er – set gennem aktionærbriller – at der er risiko for, at de banker, der har sat renten mindst ned i 1. kvartal 2025, har et efterslæb med rentenedsættelser, bl.a. for fortsat at være konkurrencedygtige overfor kunderne.

Og de banker, der har nedsat renten mest, kan være kommet foran kurven, så de allerede har taget et hug på nettorenterne, og de kan også være bedre positioneret over for kunderne. Se det er nok det mest væsentlige spørgsmål, man bør stille sig, når man skal vælge bankaktier.

I den modsatte ende

For at forsøge at give et svar har jeg set på, hvor stor rentenedsættelsen fra topniveauet har været i forhold til den rentestigning, der var op til topniveauet på udlånsrenten i de enkelte banker.

Nationalbanken har sænket renten med 29 pct. af det, man hævede renten med – dvs. 4,2 pct. op og efterfølgende 1,23 pct. ned – og renten er naturligvis faldet yderligere i 2. kvartal 2025.

Vestjysk Bank har sænket renten med 58 pct. af det, banken hævede renten med – lige efter kommer Grønlandsbanken. Noget kunne tyde på at disse to banker kunne være foran kurven eller blot har været ualmindelig flinke ved deres udlånskunder.

I den modsatte ende ligger DAB og Føroya Banki, der blot har sænket renten med hhv. 20 pct. og 22 pct. af det, de tidligere havde hævet udlånsrenten med.

Blandt de mellemstore banker ligger Jyske Bank (ekskl. realkredit), Sydbank og Spar Nord meget tæt med 36-38 pct. nedsættelse af deres udlånsrenter siden toppen. Så for disse banker er der internt næppe det store efterslæb eller forspring i deres indbyrdes konkurrencesituation.

Danske Bank, Lån & Spar, Kreditbanken og Lollands Bank udelader noten på deres nettorenter, og de er derfor ikke medtaget i denne opgørelse. Det er altså en black boks, om deres kunder har fået større eller mindre nedsættelser af udlånsrenterne end gennemsnittet og i forhold til Ntionalbankens rentenedsættelser.

Beklageligt er Lollands Bank fra dette kvartal ophørt med at specificere deres nettorenter. Så her vil jeg blot betegne Lollands Bank som landets mest aktionærfjendske bank. I det ”dårlige” selskab tilslutter sig nu også Lån & Spar samt Kreditbanken som det trekløver med den dårligst disclosure i deres kvartalsregnskaber. Tidligere har Lollands Bank offentliggjort de underliggende poster til nettorenterne – dog i et noget uortodokst omend fuldt acceptabelt format.

Per Grønborg

Per Grønborg ejer aktier i Danske Bank, Sydbank, Spar Nord, Djurslands Bank. Føroya Banki, Grønlandsbanken og Nordfyns Bank.

HVEM ER BAGEFTER OG FORAN MED AT SÆNKE UDLÅNSRENTEN

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Dansk Sygeplejeråds forhandlingsafdeling og Sundhedskartellets sekretariat, tidsbegrænset stilling
Region Hovedstaden
Konsulent til at styrke den finansielle sektors bidrag til samfundets sikkerhed, kritiske infrastruktur og beredskab
Region Hovedstanden
Projektøkonom til EU-projekter på CBS
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag den seneste udgivelse af Finans – det førende magasin om den danske finanssektor.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank