Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Udsigt til størst investeringsfald i 15 år

Økonomisk ugebrev

onsdag 03. december 2014 kl. 16:09

Ruslands importstop og velfyldte kinesiske lagre er blandt hovedårsagerne til at dansk industri nu forventer et fald i erhvervsinvesteringerne i Danmark i 2015. Alene investeringerne i de største danske industrisektorer, nemlig fødevarer og medicin, vil i 2015 trække dansk industris investeringer ned med 13 procent, fremgår det af Danmarks Statistiks stikprøveundersøgelse af industriens investeringsforventninger i 2015. Netop denne første stikprøve matcher som regel godt med de endelige tal, der måles i marts året efter – det vil i dette tilfælde sige i marts 2016.

Undersøgelsen viser, at 2015 kan bringe et fald i investeringerne i ikke-varige forbrugsgoder, der bliver lige så stort som det hidtil største fald i de seneste 15 år – det sås i 2006. ”Værdien af fødevare-eksporten tenderer til at falde i disse måneder. Det skyldes især Ruslands importforbud samt, at kineserne har fyldte lagre af mælkeprodukter og derfor midlertidigt har skruet kraftigt ned for importen. Det har givet markante prisfald på mælk og svinekød, og det begrænser i øjeblikket fødevareindustriens lyst til at foretage store investeringer,” siger cheføkonom Thomas Søby fra organisationen Landbrug & Fødevarer.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Udløber snart
Økonomi- og administrationschef til Søfartsstyrelsens Administrationssekretariat
Region Sjælland
Udløber snart
Rigspolitiet søger en administrationschef til Bornholms Politi
Bornholms Regionskommune
Strategisk Finans Partner i Forca
Region Hovedstaden
Financial Controller
Region Nordjylland
Økonomipartner til en styrelse med høje ambitioner
Region Midtjylland
Specialkonsulent/økonomikonsulent til sygehus- og socialområdet
Region Sjælland
Er du vores nye regnskabscontroller i Team Regnskab Erhvervsstyrelsen?
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank