Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

NTG er nu fuldt prissat

Steen Albrechtsen

tirsdag 25. april 2023 kl. 11:55

NTG bremses af europæisk modvind

Med en kursstigning i år på 56 pct. har NTG indhentet det efterslæb, som aktien havde til de andre større transportvirksomheder. Det er derfor spørgsmålet, om man overhovedet skal eje den de næste par måneder, hvor der stadig er en betydelig recessionsrisiko.

Efter bemærkelsesværdigt gode 2021 og 2022 i transportsektoren på ryggen af de globale for­syningskædeudfordringer vender 2023 så småt tilbage til normalen. For NTG betyder det i økono­miske termer, at man venter et justeret EBIT-resul­tat på 620-700 mio. kr. Det er en nedgang i forhold til det realiserede resultat på 758 mio. kr. sidste år.

I 2023 indgår det store opkøb af AGL fuldt ud i modsætning til 2022, hvor opkøbet lukkede i be­gyndelsen af maj. Således bidrog AGL kun med 1350 mio. i omsætning i 2022, og ifølge årsrap­porten ville der have været ekstra 850 mio. kr. på toplinjen, hvis AGL var indregnet fra årets start.

NTG bliver ofte forsøgt sammenlignet med meget succesfulde DSV, da de arbejder i samme branche og med nogenlunde samme ”asset light” forretningsmodel. Opkøb er en vigtig del af væk­sten i forretningen, og f.eks. var det opkøb, der bar al vækst i 4. kvartal 2022 på 17,4 pct. For hele 2022 blev der leveret en omsætningsvækst på 40 pct., hvoraf opkøb stod for 25,8 pct.

Selskabet har ikke meldt om nogen opkøb endnu i år, men det er næppe forkert at forvente op­køb fra selskabet også i 2023. Det var i hvert fald en vigtig pointe på telefonkonferencen, at ”sælgerne er ved at komme ned fra træet, og det gør det let­tere at mødes”.

Opkøb er en væsentlig driver for, at NTG kan nå sin målsætning om senest i 2027 at levere et juste­ret EBIT på 1 mia. kr. Afhængig af opkøbsfinansie­ringen for at nå dertil kan det i vores øjne potentielt løfte indtjeningen per aktie til 30 kr. Det er også med til at sætte den aktuelle kurs i perspektiv.

På helt kort sigt er der næppe grimme overra­skelser i vente ved kvartalsregnskabet for en af forudsætningerne (antagelserne) i 2023-forvent­ningen er, at vi ser en nedgang i volumen for både Road- (vej) og Luftfragtdivisionen (Air & Sea) i ni­veauet ”en-cifret procentsats”.

Den tilgang stemmer ganske fint med udmel­dingen fra DSV for 2023-aktiviteten, der er næsten enslydende. Den økonomiske aktivitet forventes således at falde i 1. halvår og vende retur i 2. halvår.

En vigtig faktor er også, at mange virksomheder forventes at justere lagrene lidt ned igen, efter at de globale forsyningskædeproblemer er ved at være en saga blot. Lagerjusteringer betyder et lavere transportbehov, indtil justeringen er gennemført, og det normale vareflow genoptages.

NTG ikke længere billig

Ser vi på nøgletallene, kan NTG bestemt ikke læn­gere betragtes som billig. I starten af oktober var Price/Earning under 10, men nøgletallene i dag er helt anderledes.

En P/E i omegnen af 20 for 2023 og lidt lavere for næste år ser vi ikke som attraktivt for en aktie som NTG, der i modsætning til f.eks. DSV langt fra har samme track record, når det kommer til opkøb og historik.

Med andre ord mener vi, at NTG er fuldt prissat lige nu, og vi forventer i bedste fald en aktiekurs i det nuværende interval i underkanten af 400.

Steen Albrechtsen

Aktuel kurs 372,50

Kursmål (6 mdr.) 350,00

Disclaimer: Læs her om ØU’s aktieanalyser

NTG - aktiekurs

NTG - konkurrentnøgletal

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Finance Manager
Region Nordjylland
Økonom til Almen Analyse – Landsbyggefonden
Region Hovedstaden
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank