Formue

Ugens Danske Vindere & Tabere: Chemo, Virogates og Trifork topper

Morten W. Langer

fredag 24. september 2021 kl. 18:17

Fra Aktiesiden.dk

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% Ult. 2019
Hypefactors A/S2109246.3421272115.2731.81-12.55135.69
Seluxit A/S2109248.38266998.8315.11-23.82-22.41
Brd. Klee, B2109243500.00115160.0012.9029.1048.50
Audientes21092415.904838353.2511.58148.44
ChemoMetec2109241092.0064415715-3.1911.0388.93467.87
ViroGates A/S210924188.504350780.279.59131.29449.56
AGF A/S, B2109240.661256860.008.20-3.7975.07
Dantax210924324.0056707-1.828.0033.8854.03
Trifork Holding210924211.004564802-1.407.65
Freetrailer21092435.007906298.367.36230.19614.29
NORD.investments2109246.58703184.445.79
The Drilling Company of 1972210924237.80187886814.125.1323.40-46.03
Vestas Wind Systems210924260.40507283301-2.295.13-8.9497.35
RISMA Systems2109248.602358041.785.01
Brdr. A & O Johansen præf. A/S2109241060.0031841960.954.9579.06217.76
Jyske Bank210924277.80716660561.354.7919.1814.27
NKT A/S210924290.2043507247-3.594.777.01104.42
Bavarian Nordic210924335.10135784507-3.854.7579.20147.07
Agillic A/S21092425.001722115.044.1727.55-17.65
Small Cap Danmark21092412.451007261.223.75130.88216.93
Zealand Pharma210924209.4029433563-0.293.66-5.08-11.05
Copenhagen Capital A/S, Præf2109222.00121090.003.6312.619.65
Sydbank210924189.60227679282.273.4944.3638.89
Carlsberg, B2109241042.50253160544-0.243.379.2910.39
SAS AB2109241.46160141380.553.227.52-49.27
Aquaporin210924130.0010187424.673.17
Ørsted A/S210924904.40431527835-1.373.12-26.4234.78
Atlantic Petroleum P/F2109245.30303156.003.1114.47-11.67
Carlsberg, A2109241190.001042292-0.833.0320.0530.29
H. Lundbeck210924175.3566867152-1.823.03-15.09-28.80
Genmab2109242780.00368546628-1.662.9612.8787.65
Happy Helper A/S2109244.34950662.842.84-35.22-18.11
Royal UNIBREW210924794.20122217475-1.152.8014.4035.00
Erria2109243.70191840.002.7825.00125.61
Totalbanken210924121.001571571.682.5442.3545.78
Monsenso2109244.461038361.712.53-63.86
Onxeo SA2109244.301021172.022.38-12.4111.21
SimCorp210924826.60456387270.102.30-7.8311.88
Copenhagen Capital A/S, Stam2109246.75328050.002.2774.8789.61
Nilfisk Holding A/S210924218.504887006-1.582.1066.0349.86
Roblon B A/S210924148.006089592.072.07-18.23-30.84
ALK-Abello B2109242894.0024633496-2.822.0515.7677.00
Hvidbjerg Bank210924104.00100570-0.951.9642.4787.39
Jobindex2109231630.00467430.001.8842.3481.96
ISS A/S210924139.40808454140.401.8332.26-12.79
Danske Bank210924106.652269435430.711.577.720.58
Digizuite2109249.802869313.161.55
Hydract2109249.8978362-1.001.54
Lollands Bank210924540.003812661.121.5039.1874.19
Newcap Holding2109240.42588939.471.463.482.01
Ambu A/S, B210924220.00154473844-0.631.38-16.4197.23
Hometown2109240.78105030.001.30-17.89-49.02
Nordea Bank Abp21092480.7443807959-1.131.2865.0650.19
Danish Aerospace Company2109235.18255490.001.17-15.08-6.67
Chr. Hansen Holding210924547.00148123370-2.391.11-11.634.56
Scandinavian Brake Systems A/S21092414.1019768-0.701.08-41.25-21.23
Topdanmark210924329.00216961390.121.0433.2210.47
H+H International210924224.504313424-2.810.9070.0879.89
Fynske Bank A/S210924115.002131130.000.8848.2253.06
United Int. Enterprises Ltd.2109241720.00759866-0.580.8825.2037.42
Gyldendal B210924500.00114090.400.8120.5231.42
Jeudan210924256.009897502.400.794.232.58
GreenMobility A/S210924128.00885013-1.920.79-28.7869.92
Vestjysk Bank2109243.27891480-0.760.7718.235.99
Bang & Olufsen21092431.9414583094-1.420.76-4.83104.53
Scandinavian Tobacco Group A/S210924132.3015232484-0.080.6834.0087.10
Københavns Lufthavne2109246140.001176290-1.600.6614.137.34
Columbus A/S2109249.7011593901.460.6240.8064.00
Ringkjøbing Landbobank210924746.0013204786-0.530.5436.2550.50
North Media A/S210924123.002800009-0.490.4961.84206.48
Solar B210924655.006268675-0.760.4697.52153.16
Matas A/S210924128.3012845288-0.540.3951.18137.06
FLSmidth & Co.210924234.80118107171-0.840.131.72-10.77
Rias B210924640.00229720.000.0048.6856.20
Prime Office210924280.0033697-0.710.0038.8450.53
Sanistål B21092483.002955620.480.0036.0733.87
Strategic Investments A/S2109241.1614715-0.850.0010.4220.80
Valuer Holding2109243.25841923.170.00
Alm. Brand21092444.95170964001.010.00-25.15-7.11
Nordic Shipholding A/S2109240.2362823-4.170.00-33.14-57.41
NTR Holding B21092152.0082780.000.0025.7345.84
Coloplast B2109241074.50175004651-1.29-0.0916.1833.22
NNIT A/S210924130.4044137562.35-0.158.2522.04
Schouw & Co.210924648.009531072-1.82-0.157.5021.76
Novo Nordisk B210924641.901236153070-0.74-0.2352.5572.03
Netcompany Group A/S210924802.0066061470-2.25-0.3129.07153.46
BankNordik P/F210924160.501142604-0.31-0.315.5947.25
cBrain210924381.0070635191-3.18-0.52100.64620.23
Per Aarsleff B210924276.007988800-0.72-0.54-8.5035.17
Dataproces Group2109247.011581400.00-0.57-36.04
A.P. Møller – Maersk, A21092418390.00109705741-2.13-0.5949.13115.89
FirstFarms21092466.601192810.00-0.603.861.20
Spar Nord Bank21092476.00107231811.20-0.6529.9020.06
TCM Group A/S210924151.001507546-0.66-0.6617.5229.64
TORM plc A21092448.1683438270.58-0.667.02-26.87
GrønlandsBANKEN210924602.002897060.33-0.666.2915.06
Boliga Gruppen A/S21092414.90569200.00-0.6750.51223.91
Glunz & Jensen21092470.009562-6.04-0.7118.64-1.41
Brdr. Hartmann210924379.0020158490.00-0.79-24.5024.67
Scandinavian Investment Group2109242.381213000.42-0.8328.6536.39
Lån & Spar Bank210924595.0067658-0.83-0.8323.3638.17
Össur hf.21092445.601087315-0.44-0.87-5.88-12.45
Luxor B210924560.0038779-0.88-0.8822.5643.10
WindowMaster International21092410.301373130.00-0.9612.69
Pandora A/S210924830.40294022971-2.42-0.9823.57201.51
InterMail21092410.00632832.56-0.992.04-13.04
D/S Norden210924163.1017342571-0.55-1.0958.0566.94
Mdundo.com2109246.9452347-0.86-1.148.95
A.P. Møller – Maersk, B21092419350.00513671338-2.03-1.2345.81112.63
Tryg A/S210924151.1082488663-0.92-1.24-0.640.87
Agat Ejendomme A/S2109242.301207110.00-1.2923.66-41.62
Silkeborg IF Invest21092414.8019375-1.33-1.3320.33-1.33
Green Hydrogen Systems21092439.0514143171.43-1.39
Copyright Agent2109245.4845842-3.86-1.44
STENOCARE21092411.72977250.17-1.51-40.33-58.21
Gabriel Holding210924638.001130830.31-1.542.90-19.25
Fast Ejendom Danmark A/S210924126.00899881.61-1.565.88-3.82
Bioporto B(06 T.)2109243.361020693-2.04-1.61-16.8338.88
Aalborg Boldspilklub A/S21092448.4023342-2.81-1.6322.22-4.24
Tivoli A/S210924820.006713490.00-1.6812.9517.14
HusCompagniet210924126.403829490-0.47-1.863.45
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S210924131.50951212-0.38-1.8746.1151.64
Kreditbanken2109244140.0087918-1.90-1.9025.7125.75
DecideAct21092410.30744490.98-1.90-28.47
DSV Panalpina2109241631.50402547978-2.83-2.1960.51114.17
Djurslands Bank210924352.00115731-0.56-2.2222.2243.02
GN Store Nord210924474.20191910176-1.88-2.23-2.3752.51
MapsPeople21092410.253178180.00-2.38
DFDS210924355.6018751571-1.33-2.4729.2212.40
SP Group210924362.0014818700.28-2.6935.5051.74
Danske Andelskassers Bank21092410.75421896-1.38-2.7147.2659.97
Konsolidator A/S21092417.9595127-0.28-2.97-43.9145.93
Nexcom2109246.40494710.00-3.03
WirTek A/S21092419.00136780-1.04-3.0646.32172.16
Orphazyme A/S21092428.723274979-2.71-3.10-57.20-60.33
FastPassCorp21092261.00116650.00-3.1740.5554.04
Demant A/S210924347.00112212520-4.41-3.2144.2265.40
RTX A/S210924173.2011810120.46-3.24-25.37-3.09
Harboes Bryggeri B210924103.50697445-2.36-3.2742.9675.42
SKAKO A/S21092458.401827752.46-3.3123.0238.96
SameSystem2109244.80153250-1.44-3.42
Risk Intelligence2109245.48973834.18-3.52-26.4448.11
Rovsing210924107.002446121.90-3.6096.69111.46
Boozt, DKK210924117.107580767-1.51-3.86-14.65
Flügger B210924694.00574005-2.53-3.8811.46135.84
EAC Invest2109239800.00529900.00-3.9253.10486.83
DonkeyRepublic Holding2109249.9966262-0.30-3.94
Novozymes B210924464.50195200438-2.70-4.1134.6646.50
Møns Bank210924214.002442310.47-4.4644.5989.55
Skjern Bank21092494.20512252-0.84-4.4637.3062.75
Shape Robotics21092420.206665330.00-4.7277.55
Cemat A/S2109240.985359480.00-4.85160.64178.41
German High Street Properties210923136.0032170.00-4.90-0.73-6.21
PARKEN Sport & Entertainment21092481.604693760.00-5.1214.93-18.40
Nordfyns Bank210924274.00288821-0.72-5.5268.10122.76
OrderYOYO21092430.8017592142.67-5.52
NTG Nordic Transport210924518.0045083817-2.08-5.82102.34476.84
Impero21092424.00335541.69-5.88
Astralis Group2109244.51248912-0.22-6.0412.47-37.27
Rockwool International A2109242555.002567262-2.85-6.0726.3484.80
MT Højgaard Holding A/S210924199.00505520-0.25-6.1317.06138.32
TROPHY GAMES Development2109247.47364340-2.99-6.16
BactiQuant21092412.60149839-0.40-6.67
Rockwool International B2109242958.00104492156-4.58-7.3631.4594.96
FOM Technologies21092445.7010197833.04-7.688.81
Scape Technologies A/S2109243.3666357-1.18-7.69-38.91-75.89
Conferize A/S2109240.1239723-4.00-7.69-45.60-79.01
Odico A/S2109248.102098943.32-7.74-34.71-38.64
LED iBond International2109249.57188547-0.21-7.80-45.66
Penneo21092439.104102143-0.51-7.89-13.69
Alefarm Brewing2109244.5082764-6.25-8.35-15.41
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2109240.53344522-1.84-8.8743.9410.11
Blue Vision A2109241.0117729-0.98-11.40-46.42-72.40
Enalyzer2109245.75141980.00-11.5416.4051.32
Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på email
Del på print

[postviewcount]

Jobannoncer

Heimstaden residential real estate company – Are you our new Head of Valuation?
Ringkjøbing Landbobank søger erhvervsrådgiver til Viborg
Analytisk økonom til udvikling, overvågning og regulering af elmarkederne
To Controllere til Nature Energy
Ambitiøs medarbejder til Vejdirektoratets budgetenhed
Dansk Energi søger økonom til at arbejde med den grønne omstilling
Head of Group Finance til DLF Seeds A/S
Økonom til tilsynet med SIFI-banker
Finanstilsynet søger Økonom til Økonomisk Sekretariat I Finanstilsynet
Bygningsstyrelsen søger økonom med IT-flair og interesse for at arbejde med økonomistyring i en kompleks økonomistruktur
Vi søger yderligere en produktionsmedarbejder til hovedkontoret i Ringkjøbing Landbobank
Finanstilsynet søger vicekontorchef til tilsyn med banker
Vil du være med til at styrke forbrugerbeskyttelsen?
Plesner søger økonom til Team EU & Competition
Controller til økonomistyring og administration af grønne puljer
Energinet A/S søger afdelingsleder for forretningsstøtte & udvikling
Fjernvarmens analysecenter, Grøn Energi, søger to konsulenter til analyser af grøn omstilling
Konsulenter og Managers til EY’s Financial Accounting Advisory Services-afdeling
Forsyningstilsynet søger stærke økonomer til udviklingen af ny økonomisk regulering af energivirksomheder
Ringkjøbing Landbobank søger erhvervsrådgiver til Herning
Økonom til regulering til fordel for den grønne omstilling
Energinet søger forretningsudvikler med fokus på innovationsprocesser
Nordjyske Bank søger en erfaren privatrådgiver til Sæby

Mere fra ØU Formue

Seneste nyt

Langers skarpe

af Morten W. Langer
af Morten W. Langer
Seneste indlæg

Mest læste

Få dit daglige nyhedsoverblik i din indbakke

Seneste rapporter fra eksterne rådgivere

Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

OM ØU

Log ind

KONTAKT

Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15
Salgschef: Sidsel Bogh

Skriv til os på: kontakt@ugebrev.dk.
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Forbindelsesvej 12, 2. tv
2100 København Ø

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Hent den populære e-bog Tjen en million på aktier

Tilmeld dig vores nyhedsbrev med daglige nyheder og få e-bogen helt gratis. 

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev. Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik..

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]