Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Ugens danske Vindere & Tabere: RTX, ALK og Coloplast topper, Mærsk i bunden

Morten W. Langer

lørdag 10. februar 2024 kl. 9:22

A.P. Møller-Mærsk: Nedtur udfordrer logistikstrategi

Fra Aktiesiden.dk

Udskrevet/beregnet : 09/02-2024 17:00 CET

Kun aktier, der har været handlet de seneste 10 børsdage, er medtaget.

 

NavnHandletLukGns.oms. 10dg+/-% dtd+/-% uge+/-% åtd+/-% Ult. 2022
DecideAct2402094.061164489.7358.5969.1773.10
MapsPeople2402091.3649507-19.5345.4548.63-70.68
ChemoMetec240209461.8065227528-3.9927.4319.02-31.89
Gubra240209159.0064790082.5818.6627.20
Audientes2402090.0613638-0.3416.00-42.00-90.33
RTX A/S240209104.504504738-3.2414.5851.45-11.29
ALK-Abello B240209129.00532447064.2814.3627.4734.31
Coloplast B240209891.002360808689.7013.3315.4112.64
Demant A/S240209359.601103245682.1612.9421.4986.76
Hypefactors A/S2402091.9563050.5212.7214.71-42.98
Dataproces Group2402092.36849739.2611.3214.0138.42
Rockwool International A2402092110.0042443191.9310.247.1132.71
Rockwool International B2402092107.00895134741.9410.236.6331.77
GN Store Nord240209179.551722943502.899.984.5112.39
German High Street Properties240206112.0040230.009.808.74-22.22
cBrain240209263.008520287-0.389.58-2.2366.88
Ambu A/S, B240209117.45905850741.919.5611.6431.97
Dancann Pharma2402090.0225705-0.459.50-27.00-96.16
LED iBond International2402090.38124205.878.2918.44-50.13
Boozt, DKK24020984.4056802803.757.72-7.414.20
Konsolidator A/S2402093.923626212.007.69-5.77-38.17
Pandora A/S2402091089.502369590311.077.1816.75129.17
RISMA Systems2402099.25344589.476.943.3573.22
Aalborg Boldspilklub A/S24020944.40388723.266.7314.43-10.48
Green Hydrogen Systems2402095.24244073113.176.72-13.25-1.81
Zealand Pharma240209497.602227444654.276.6033.33147.07
Novo Nordisk B240209831.9029593980512.226.4619.1779.63
DonkeyRepublic Holding2402096.00179852.565.2614.29-29.91
Netcompany Group A/S240209293.8057963328-0.545.2330.23-0.14
Carlsberg, B240209938.20215230032-0.265.2310.794.43
Monsenso2402080.3256170.005.009.00-27.42
Better Cellective240209201.5043323280.254.6217.02
Newcap Holding2402090.1915738-1.034.3520.0011.63
NKT A/S240209495.80648920191.274.256.9037.96
Djurslands Bank240209515.003966120.983.8315.4750.20
NORD.investments2402071.23426970.003.36-19.08-64.14
Scandinavian Tobacco Group A/S240209125.307740115-0.872.456.829.11
Vestjysk Bank2402094.352062281-0.462.3511.8337.88
Scandinavian Investment Group2402093.09112779-0.321.9815.300.00
NTG Nordic Transport240209302.0062344620.671.852.7226.62
SKAKO A/S240209113.005585650.001.809.7180.51
Carlsberg, A2402091285.008188871.181.5814.7316.93
STENOCARE2402092.58492122.791.571.57-71.93
Odico A/S2402090.53172373.911.534.31-56.95
Impero2402097.2526121-3.971.4065.5351.99
Ørsted A/S240209389.303471894131.381.304.01-36.95
AGF A/S, B2402090.63908531.611.285.3313.26
Bavarian Nordic240209156.4560226746-0.571.26-11.83-26.69
Seluxit A/S2402095.006226520.001.21284.6287.27
Skjern Bank240209167.001540830-0.601.2116.3836.89
Noble Corporation240209302.502459249-2.261.17-7.3517.80
Pharma Equity Group2402090.351929391.151.15-18.14-61.53
Össur hf.24020931.257433713-1.111.1313.84-6.86
Royal UNIBREW240209452.2044190746-0.131.050.24-6.51
Aquaporin24020930.001244321.691.01-34.78-58.33
Penneo2402098.282966220.000.9812.50-9.51
InterMail24020910.50126922.940.962.94-17.97
EAC Invest24020911400.00804700.880.88-1.72-4.20
Matas A/S240209116.00166138710.520.870.5266.43
WirTek A/S2402099.6677567-0.210.846.62-19.73
Strategic Investments A/S2402091.31319650.000.770.7710.01
Hydract2402092.6227140-1.500.77-4.38-54.67
GrønlandsBANKEN240209675.001709573.050.758.0014.41
Rias B240209675.00537300.000.75-2.17-0.74
Alefarm Brewing2402091.38293340.000.731.4713.11
Glunz & Jensen24020771.00115330.000.71-0.70-4.70
Genmab2402091915.002360925390.080.66-11.14-34.89
NNIT A/S24020996.401630421-0.410.6314.6346.73
TROPHY GAMES Development2402093.7240990-7.000.54-0.80-7.00
Q-Interline2402097.7082870.260.52-2.040.52
Danske Andelskassers Bank24020910.753106880.940.472.878.65
WindowMaster International2402094.2631878-1.390.47-6.17-31.95
BactiQuant2402093.35947004.360.3039.58-46.83
Harboes Bryggeri B24020966.002991081.230.30-3.511.54
Trifork Holding240209137.405753948-0.870.2930.86-3.97
Columbus A/S2402097.40477432-0.270.274.2319.73
Nilfisk Holding A/S240209126.202708859-1.410.166.77-13.92
ISS A/S240209130.5039304334-0.720.121.20-10.07
Lollands Bank240209585.006225110.000.007.341.21
Silkeborg IF Invest24020922.0022168-0.900.003.7718.92
Shape Robotics24020929.801066587-0.330.000.0013.78
Prime Office240209185.0015850-1.070.00-7.50-19.97
Brain+2402090.1692453-1.880.00-19.07-87.25
Brd. Klee, B2402083980.00119740.000.000.51-13.10
FLSmidth & Co.240209289.8057597623-0.62-0.140.9115.14
Agat Ejendomme A/S2402091.7576024-0.29-0.29-8.16-5.42
OrderYOYO2402098.02265695-2.20-0.503.08106.44
Tivoli A/S240209758.00841936-0.26-0.527.670.00
Ringkjøbing Landbobank2402091126.0049267028-0.35-0.5313.5719.54
Gyldendal B240209340.0025289-2.86-0.58-1.73-17.07
Alm. Brand24020912.34200353020.82-0.643.4412.35
Bioporto B(06 T.)2402092.1617461831.17-0.693.35-2.99
Vestas Wind Systems240209191.80414223727-2.11-0.69-10.50-5.10
Lån & Spar Bank240209690.002225260.00-0.723.766.98
Copenhagen Capital A/S, Stam2402095.5021314-4.35-0.901.85-14.73
Sydbank240209313.0036865979-0.51-1.016.6112.72
Brøndbyernes IF Fodbold A/S2402090.5766940-1.03-1.035.517.29
Schouw & Co.240209545.007060518-0.73-1.09-1.456.77
GreenMobility A/S24020935.40947362.02-1.12-1.94-17.67
Copenhagen Cap. 40% Præf 20322402098.0072804-3.61-1.230.00
H. Lundbeck A24020929.0038562300.28-1.431.0524.03
Københavns Lufthavne2402095440.003152260.37-1.4517.24-8.72
Freetrailer24020931.701182340.32-1.5510.07-3.94
Per Aarsleff B240209305.006748061-1.29-1.61-2.4723.47
Bang & Olufsen2402099.551107751-2.15-1.65-0.9316.32
Topdanmark240209306.8033138503-1.35-1.67-4.84-8.75
Hvidbjerg Bank240209109.001326990.00-1.801.873.81
Fynske Bank A/S240209156.00804040.00-1.892.6320.00
Park Street, A2402097.80246500.00-1.891.30-43.88
Cemat A/S2402090.93129122-4.52-1.90-2.1143.08
Roblon B A/S24020990.00885260.00-1.96-1.10-41.56
H+H International24020973.601097046-0.54-2.00-17.12-28.27
Brdr. A & O Johansen B24020972.304245633-1.50-2.032.84-13.01
SP Group240209182.001826202-1.73-2.15-16.70-28.30
Scandinavian Medical Solutions2402098.00260073-0.50-2.207.8216.45
North Media A/S24020976.7013022591.05-2.2918.0034.56
H. Lundbeck B24020932.28266179351.70-2.30-1.4726.25
Gabriel Holding240209244.0092272-1.61-2.40-7.58-52.16
Tryg A/S240209142.3581219223-0.42-2.47-1.87-8.58
Nordfyns Bank240209310.00464846-0.64-2.5213.1444.19
Kreditbanken2402094420.00155016-0.90-2.64-1.348.33
Mdundo.com2402097.0018340-4.11-2.789.376.06
FirstFarms24020967.801442290.00-2.870.30-11.20
Danske Bank240209194.203731966251.33-2.907.6547.70
Jeudan240209229.009381320.00-2.970.00-4.58
Dantax240208324.00269790.00-2.990.00-6.67
Jyske Bank240209516.4059245539-0.88-3.406.6914.42
BankNordik P/F240209182.00784596-0.55-3.4510.6458.52
TORM plc A240209231.2064419681-0.17-3.5113.2241.20
Fast Ejendom Danmark A/S240209110.001166480.92-3.51-4.35-18.52
Agillic A/S24020816.40162630.00-3.53-13.68-30.80
DSV Panalpina2402091187.00424367550-1.00-3.570.138.81
Novozymes B240209351.90343097507-0.68-3.59-5.173.26
HusCompagniet24020945.5015423231.90-3.60-2.1510.98
Gyldendal A2402081050.0061090.00-3.67-29.05-42.31
Flügger B240209366.00156874-1.08-3.6812.27-12.60
Curasight24020918.00104824-5.76-3.741.4176.82
DFDS240209220.6018420204-2.73-4.09-1.08-12.38
United Int. Enterprises Ltd.240209210.008673621.94-4.1111.7031.78
Atlantic Petroleum P/F2402092.6712186-2.19-4.29-1.29-61.57
Risk Intelligence2402091.07185210.00-4.469.74-37.06
Hove2402095.82206041-1.69-4.90-8.7848.09
Solar B240209378.5018819190-1.17-5.26-18.60-34.05
Spar Nord Bank240209114.3015838298-0.61-5.387.2211.87
Luxor B240208605.001668390.00-5.476.14-31.25
Rovsing24020935.2025146-1.12-5.88-6.88-39.73
PARKEN Sport & Entertainment240209125.00936335-3.10-6.02-6.7288.87
Møns Bank240209216.00612827-1.82-6.092.865.88
FOM Technologies24020923.40242163-0.43-6.40-15.83-44.29
D/S Norden240209334.80546905251.82-6.434.30-6.27
Nexcom2402092.0272681.00-6.48-22.316.04
Cassatech2402096.001403840.00-7.12-17.36271.52
Conferize A/S2402090.0233402.63-7.14-2.50-53.57
TCM Group A/S24020951.00377989-1.54-7.2712.09-30.14
Nordea Bank Abp24020978.63119704498-1.09-7.27-6.3813.40
Scandinavian Brake Systems A/S24020912.6025882-2.33-7.35-5.9790.91
Sparekassen Sjælland-Fyn A/S240209210.003422668-4.11-7.695.118.53
NTR Holding B2402094.1466400.98-7.80-8.00-17.20
Asetek2402094.551249518-0.87-7.8916.67
Relesys2402093.6612344-2.66-8.044.57-25.38
SAS AB2402090.01113301-5.61-8.18-40.59-96.69
SPENN Technology2402095.1255686-1.92-8.24-11.72-67.26
Danish Aerospace Company2402093.24111450.00-8.47-3.57-21.36
MT Højgaard Holding A/S240209133.001436119-5.00-8.597.69-8.59
CS Medica2402095.18998070.00-8.8064.97-52.91
Scape Technologies A/S2402090.8621427-8.09-9.050.708.00
Swiss Properties Invest24020986.0096673-1.71-9.47-8.51-13.13
Erria2402093.399545-0.29-10.08-5.57-32.87
Movinn2402092.1028965-1.87-10.26-19.85-46.15
A.P. Møller – Maersk, B24020910905.00518212581-0.64-10.50-10.17-3.15
FastPassCorp24020913.4020711.52-10.67-35.58-65.46
Ennogie Solar Group24020913.00188273-2.99-11.56-20.73-56.38
A.P. Møller – Maersk, A24020910700.00111962065-0.19-11.64-10.68-3.22
ViroGates A/S2402097.8067432-3.94-12.9529.57-74.77
Orphazyme A/S240209969.80120226-0.42-13.41-27.0810.20
Tilmeld dig vores gratis nyhedsbrev
ØU Dagens Nyheder Middag - Investering

Vær et skridt foran. Få de vigtigste analyser af danske aktier og aktiemarkedet
Udkommer hver dag kl. 12.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev. Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik.

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

Controller til centralt projektkontor
Controller
Region hovedstaden
Pharma Nord søger en dygtig regnskabsassistent
region syd

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank