Fra S&P Global- bearbejdet til dansk:
Der blev skabt job i det hurtigste tempo siden begyndelsen af sidste år, efterhånden som stadig mere positive virksomheder ansatte flere medarbejdere for at imødekomme den højere efterspørgsel. Forventningerne til væksten i erhvervslivet nåede det højeste niveau i ni måneder. Prispres aftog samtidig, især hvad angår inflationen i salgspriserne, selv om inflationen i inputomkostningerne fortsat var høj, primært som følge af høje energipriser.
Produktion og efterspørgsel
Det overordnede foreløbige S&P Global US PMI Composite Output Index steg fra 54,5 i juli til 56,0 i august og registrerede dermed den hurtigste vækst siden april 2022.
Undersøgelsesdataene signalerer en markant acceleration i erhvervsvæksten indtil videre i tredje kvartal, selv om drivkræfterne bag væksten har udviklet sig forskelligt.
Mens den stærke vækst i fremstillingsindustrien gennem hele andet kvartal er aftaget hen over sommeren, således at vareproduktionen i august viste den mindste månedlige stigning i 13 måneder, er aktiviteten i servicesektoren kommet sig fra det træge tempo, der blev rapporteret i andet kvartal, og nåede det højeste niveau siden december 2024.
Dette ændrede sektormønster i væksten er mindre tydeligt i ordrebøgerne, hvor både fremstillingsindustrien og servicesektoren igen registrerede solide stigninger i efterspørgslen i august. Ikke desto mindre er væksttendensen for ordrer aftaget i fremstillingsindustrien, mens den er forbedret i servicesektoren.
Forsyning og ordrebeholdninger
Denne forskel afspejler i nogle tilfælde fremstillingsindustrien:
”Det amerikanske erhvervsliv boomer, og virksomhederne rapporterer den hurtigste vækst i produktionen i mere end fire år indtil videre i tredje kvartal, efter at ekspansionen fik yderligere momentum i august. Undersøgelsesdataene for tredje kvartal peger aktuelt på en annualiseret vækst på tæt ved 3,0 pct., hvilket er en solid stigning fra tempoet på 1,5 pct. i andet kvartal.
”Jobvæksten har også vist en velkommen genopblussen i august, idet arbejdsgiverne har fået større tillid, efterhånden som bekymringerne for de negative økonomiske konsekvenser af toldsatser og konflikten i Mellemøsten aftager. Sidstnævnte er dog især fortsat et centralt bekymringsområde for virksomhederne, navnlig gennem påvirkningen af forsyningslinjer og energipriser.
”Forsinkede leverancer blev igen rapporteret i august i et omfang, der var blandt de største set gennem de seneste fire år, hvilket tydeligt begrænser produktionen i mange virksomheder. Prispresset er ganske vist aftagende, men ligger fortsat på et højt niveau og er udsat for et fornyet opadgående pres, hvis energipriserne igen stiger.
”Vækstmomentum er samtidig flyttet fra fremstillingsindustrien til servicesektoren mellem andet og tredje kvartal. I takt med at reduceret opbygning af sikkerhedslagre og forsyningsforsinkelser dæmper væksten i fabriksproduktionen, spiller servicesektoren nu en central rolle i at drive en vedvarende amerikansk ekspansion, hvilket understreger afhængigheden af vækst i privatforbruget og de finansielle serviceydelser.”





