Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Pensionsporteføljen rammer næsten benchmark

Linda

lørdag 01. oktober 2016 kl. 13:21

Pensionsporteføljen har igen i denne uge halet ind på Copenhagen Benchmark, så vi nu kun ligger knap to procent efter. Efter fredagens salg af de 20 % af kapitalen placeret i Bear Dax, er vi nu 80 % investeret i danske aktier. Umiddelbart er det en meget høj aktieandel, i forhold til de underliggende markedsrisici vi fortsat ser. Men vi må også erkende, at markedsstemningen fortsat er positiv. En parentes i denne positive stemning var i sidste uge nervøsitet over Deutsche Bank, der trak både det europæiske – og danske – og amerikanske aktiemarked ned. Fredag eftermiddag og fredag aften var aktien i et forrygende comeback, og endte i plus 6 % efter en sur morgenstart på minus 7 %. Det tyske DAX indeks steg over én procent efter dansk lukketid kl. 17.00, så der er lagt op til en positiv start mandag morgen.

Timingen i vores skifte fredag middag med salg af Bear Dax viste sig at være god. Vi indkøbte Novozymes og Novo Nordisk, som desværre ikke fik særlig andel i eftermiddagens optur. Faktisk fik aktien et gevaldigt hug nedad sidst på eftermiddagen, men genvandt det lige før lukketid. Fortsætter de seneste ugers glidebane for Novo aktien, har vi tænkt os at aktivere et snævert stop loss med et hurtigt frasalg.

Vi kan godt se for os, at aktiemarkederne stiger igen den kommende tid. Vores tro på positive aktiemarkeder er alene begrundet i den aktuelle markedsstemning. Fredagens eftermiddags rally er en god indikation på den fortsatte store risikovillighed blandt de professionelle og også fortsat tro på centralbankernes usynlige hånd, der lægger en bund under aktiemarkederne.

Vi vil dog fortsat fastholde den store andel af ret forsigtige og defensive danske aktier. Hertil kommer et par stærke outsidere, blandt andet DSV, som vi har indkøbt, fordi vi ser selskabet som en oplagt overtagelseskandidat for A.P. Møller-Mærsk efter industrigruppens udmelding om at ville gå efter vertikal integration i den nye transportkoncern.

Ef6faf30fc5b15abd07f

læs hele udgivelsen her

Morten W. Langer

 

Hvad er Pensionsporteføljen?
Pensionsporteføljen er en fiktiv portefølje, som er AktieUgebrevets bud på, hvordan en privat portefølje kan administreres med en tidshorisont på 1-3 år for sine handler. Porteføljens mål er at opnå et højere afkast end markedets gennemsnit over en årrække med både op- og nedturer. Vi anbefaler, at modelporteføljen anvendes som inspiration og ikke til kopiering.

Intro-pris i 3 måneder

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

199 kr./måned

Normalpris 349 kr./måned

199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank