Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Porteføljen bundfisker i Pandora, Genmab og Novo

Linda

lørdag 08. april 2017 kl. 17:17

AktieUgebrevets Pensionsportefølje har på det seneste taget nogle kalkulerede risici ved at gå ind i bl.a. Pandora, Genmab og Novo Nordisk– i en periode hvor alle aktier er under pres. 

Ikke mindst de udenlandske finanshuse har været massive nettosælgere i alle de tre aktier. Og det er også den vigtigste begrundelse for, at de er sat relativt meget ned i kurs.

Genmab er efter en negativ meddelelse nu sat knap 20 procent ned fra toppen i 1480 for en måned siden, og aktien har nået vigtige støttepunkter omkring 1240. Netop dette niveau udgjorde det meste af 2016 en modstand opad, og derfor ser vi det som et vigtigt markedspsykologisk niveau. Vi bemærker, at de udenlandske finanshuse fredag kom tilbage som mindre nettokøbere. Langsigtet er Genmab stadig en stærk historie, om end også lidt dyr.

Pandora er også blevet presset hårdt af udenlandske nettosalg, pga. nervøsiteten over mulige salgsskuffelser på det engelske og amerikanske marked, men i forhold til de officielle analytikerestimater er aktien nu ekstremt attraktiv. I forhold til analytikernes forventninger handles aktien nu til 12 gange overskuddet i år og 11 gange næste års overskud. Det er meget billigt for en aktie, som ellers har præsteret massiv vækst de seneste år.
Risikoen er selvfølgelig, at væksthistorien Pandora lakker mod enden, og det vil helt sikkert give aktien et gevaldigt dyk. Det har vi dog ingen grund til at tro lige nu.

Også Novo Nordisk har vi forsøgt at ”fange på bunden”, og det er indtil videre lykkedes efter nogle stærke uger. Vi tror ikke på, at Novo-aktien bare kører uhindret videre op herfra. Udlandet er stadig store nettosælgere, og aktien er i høj grad holdt oppe af Novos egne opkøb af aktier. Uden disse løbende massive tilbagekøb af egne aktier, havde der været et endnu større blodbad i Novo. Vi tror, at Novo står overfor nogle langsigtede strategiske problemer. Og derfor tror vi maksimalt på en test op mod kurs 290-300, hvor vi vil sælge aktien igen.

se Pensionsporteføljen her

læs hele udgivelsen her

Morten W. Langer

 

Hvad er Pensionsporteføljen?
Pensionsporteføljen er en fiktiv portefølje, som er AktieUgebrevets bud på, hvordan en privat portefølje kan administreres med en tidshorisont på 1-3 år for sine handler. Porteføljens mål er at opnå et højere afkast end markedets gennemsnit over en årrække med både op- og nedturer. Vi anbefaler, at modelporteføljen anvendes som inspiration og ikke til kopiering.

Intro-pris i 3 måneder

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

199 kr./måned

Normalpris 349 kr./måned

199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank