Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Positivt budskab i beskeden nedjustering fra Sanistål

Bruno Japp

lørdag 25. april 2020 kl. 12:43

Mange selskaber har suspenderet deres forventninger til regnskabsåret 2020. Kun ganske få selskaber er på nuværende tidspunkt vendt tilbage med et nyt bud på, hvordan 2020 forventes at ende. Sanistål er et af disse selskaber.

For et konjunkturfølsomt selskab som Sanistål, er det nærliggende at frygte katastrofale konsekvenser for selskabets omsætning og indtjening af en global recession. Tankerne går automatisk tilbage til finanskrisen i 2008, hvor Saniståls omsætning faldt dramatisk, og hvor selskabets overlevelse kun blev sikret ved, at bankerne rykkede ind og overtog ejerskabet af koncernen.

Det fremgår af årsregnskabet 2019, at de ikke har sluppet tøjlerne endnu. Danske Bank (43,2%), Nordea Bank (15,9%) og Jyske Bank (12,3%) ejer så-ledes tilsammen 71,4% af aktierne i Sanistål.

Men selvom situationen også er alvorlig i dag, er den dog markant anderledes end for 12 år siden. Dels i kraft af en kapitalstærk aktionærkreds, og dels i kraft af et væsentligt stærkere finansielt grundlag. Dengang fangede krisen et stærkt gældsat Sanistål på det forkerte ben under en lånefinansieret vækst, og det har man lige siden arbejdet på at overvinde konsekvenserne af.

Optimisme i reviderede forventninger til 2020
Det er derfor et betydeligt slankere selskab med en bedre økonomi, som i dag rammes af krisen, og det afspejler sig i selskabets forventninger til 2020 og navnlig i de reviderede forventninger, som blev en nødvendighed efter COVID-19 ramte landet.

I første omgang forventede man et EBITDA-resultat i 2020 i intervallet 125-150 mio. kr. (2019: 65,6 mio. kr.), men i i slutningen af marts ændrede man forventningerne, som nu lyder på et EBITDA-resultat i intervallet 100-150 mio. kr. Man sænker altså nederste grænse, men bibeholder øverste grænse i intervallet.

Det er en interessant beslutning, som indikerer en stor tro på selskabets udvikling. Den bliver dog ikke umiddelbart bekræftet af bundlinjeresultatet i 2019, som var minus 203 mio. kr.

Her er det dog vigtigt at være opmærksom på flere meget store engangsposter. Afviklingen af koncernens aktiviteter i Tyskland kostede således 37 mio. kr. og nedskrivning af goodwill på Carl F belastede regnskabet med 103 mio. kr. Herudover har der været en række øvrige engangseffekter på bl.a. et nyt ERP-system på sammenlagt 58 mio. kr. Beregnes EBITDA i 2019 ekskl. omkostninger til ERP-system og restrukturering endte det på 128 mio. kr. Dette korrigerede tal giver mere mening som sammenligningstal, og med det som udgangspunkt bliver den nyeste udmelding omkring 2020 reelt en målsætning om status quo i 2020. Dog med en betydelig margin som følge af de aktuelle omstændigheder.

Selvom de reviderede forventninger åbner mulighed for et fald i EBITDA på 22% lægger vi mere vægt på, at man fastholder øverste grænse i det oprindelige interval. Hvis vi ser på forventningerne som gennemsnittet af højeste og laveste værdi, har revurderingen af 2020-forventningerne kun medført en reduktion på ca. 9% fra 137,5 mio. kr. til 125 mio. kr. Pga. den ændrede markedssituation sænker vi alligevel kursmålet med 15%, og vi betragter dermed ikke længere Sanistål som overvurderet, men som korrekt værdiansat.

På længere sigt ser vi dog stadig aktien som et godt køb, når bankerne på et tidspunkt opgiver ejerforholdet, og likviditeten i aktien dermed øges.

Børskurs på analysetidspunktet: 59,00 AktieUgebrevets kursmål (6 mdr): 62,70

Læs tidligere analyser af Sanistål her. Password er abonnent email, og adgangskode kan hentes her .

39b6dde721c06f56b6f1
KURSUDVIKLING SENESTE 12 MÅNEDER

C29ebc3158b214367165

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Udløber snart
SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank